Без дефицит на спорове

Кои търговски войни ще продължават да тлеят през 2021 г.?

Глобализацията пострада през 2020 г., когато COVID-19 наруши международната търговия, причинявайки ограничения за пътуванията и износа, както и гранични проверки. Към това се добавя сривът на търсенето, достигнал дъното през май. Резултатът е, че обемът на глобалната търговия със стоки се понижи с 18% спрямо година по-рано. Въпреки че ограниченията ще бъдат облекчени и търговията ще се възстанови, 2021 г. не е задължително да бъде по-спокойна. С болезнените спомени от глобалната битка за лични предпазни средства политиците осъзнават разликата между проблемите, които контролират, и проблемите, за които биват държани отговорни.

Така 2021 г. ще донесе както моркови, така и тояги, включително по-стриктни правила при държавните поръчки за това кой може да доставя медицински консумативи, финансови стимули за връщане на производството в страните, откъдето е преместено, и необходимостта фирмите, произвеждащи "критични доставки", да покажат планове при евентуално повторение на кризата. Засегнатите от китайско-американското напрежение компании трябва да очакват допълнителни главоболия на фона на разногласия за човешките права, спорове за Huawei и други технологични компании и продължаващата намеса на Китай в икономиката. Администрацията на Джо Байдън ще промени американския подход, но към по-координирана конфронтация, а не към по-малка такава.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар

Още от Капитал