Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Глобализацията пострада през 2020 г., когато COVID-19 наруши международната търговия, причинявайки ограничения за пътуванията и износа, както и гранични проверки. Към това се добавя сривът на търсенето, достигнал дъното през май. Резултатът е, че обемът на глобалната търговия със стоки се понижи с 18% спрямо година по-рано. Въпреки че ограниченията ще бъдат облекчени и търговията ще се възстанови, 2021 г. не е задължително да бъде по-спокойна. С болезнените спомени от глобалната битка за лични предпазни средства политиците осъзнават разликата между проблемите, които контролират, и проблемите, за които биват държани отговорни.
Така 2021 г. ще донесе както моркови, така и тояги, включително по-стриктни правила при държавните поръчки за това кой може да доставя медицински консумативи, финансови стимули за връщане на производството в страните, откъдето е преместено, и необходимостта фирмите, произвеждащи "критични доставки", да покажат планове при евентуално повторение на кризата. Засегнатите от китайско-американското напрежение компании трябва да очакват допълнителни главоболия на фона на разногласия за човешките права, спорове за Huawei и други технологични компании и продължаващата намеса на Китай в икономиката. Администрацията на Джо Байдън ще промени американския подход, но към по-координирана конфронтация, а не към по-малка такава.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.