Новият брой:
Какво се случва в държавата

Спасител в кризата

Европейската комисия ще отпусне кранчето на разходите – и в резултат ще стане по-могъща

Седалището на властта    ©  Shutterstock

Европейската икономика влиза с куцукане в 2021 г. Пандемията удари силно и южните икономики пострадаха най-много. Производството в Италия и Испания се сви с над една десета през 2020 г. Когато схемите за подкрепа на заетостта изтекат, безработицата в Испания може да хвръкне до 20%. За сравнение - Германия, чиято икономика се сви с 5% през 2020 г., изглежда, ще се размине сравнително незасегната.

Това разделение север-юг някога би предвещавало разочарование от ЕС и би предизвикало напрежение във валутния съюз, особено след като южните държави, обременени с високи нива на публичен дълг, разполагат с далеч по-ограничен капацитет от северните да стимулират икономиките си. Но 2021 г. носи скъсване с миналото. За пръв път самият ЕС ще действа да възвърне баланса със своя възстановителен фонд от 750 млрд. евро, който ще бъде финансиран от дълг, изтеглен от Европейската комисия и гарантиран съвместно от страните членки. Средствата ще се разпределят под формата на заеми и грантове.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар

Още от Капитал