Новият брой:
Чудото на езика

Да търсиш триумф в небесата

Голяма част от космическите мисии са провокирани не само от научни, но също така от икономически и отбранителни интереси

Курс към сблъсък с Dimorphos    ©  NASA
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

През 2021 г. предстои да станем свидетели на вълнуващи космически мисии. Американската агенция NASA планира да изстреля апарат, голям колкото автомобил, който да се разбие в повърхността на "луна" с размерите на стадион, обикаляща около друг астероид. Целта на мисията е да промени орбитата на небесното тяло. Нито астероидът Didymos, нито "луната" Dimorphos, която кръжи около него, представляват заплаха за Земята. Сблъсъкът обаче би трябвало да генерира ценно ноу-хау за потенциално изграждане на "планетарна отбрана".

NASA също така планира да извърши безпилотен полет около Луната и с помощта на космическите агенции на Канада и ЕС да изстреля космическия телескоп James Webb, който е най-големият и най-скъпият подобен инструмент, създаван до момента. Индия ще се опита да изведе в орбита трима астронавти и да изпрати спускаем апарат на Луната, същото ще опита и Русия. Китай от своя страна ще започне да изстрелва модулите на своята следваща и най-голяма космическа станция Tiangong-3. Така ще видим амбициозни начинания, организирани от всички заинтересовани страни.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар

Още от Капитал