Да търсиш триумф в небесата
Голяма част от космическите мисии са провокирани не само от научни, но също така от икономически и отбранителни интереси
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
През 2021 г. предстои да станем свидетели на вълнуващи космически мисии. Американската агенция NASA планира да изстреля апарат, голям колкото автомобил, който да се разбие в повърхността на "луна" с размерите на стадион, обикаляща около друг астероид. Целта на мисията е да промени орбитата на небесното тяло. Нито астероидът Didymos, нито "луната" Dimorphos, която кръжи около него, представляват заплаха за Земята. Сблъсъкът обаче би трябвало да генерира ценно ноу-хау за потенциално изграждане на "планетарна отбрана".
NASA също така планира да извърши безпилотен полет около Луната и с помощта на космическите агенции на Канада и ЕС да изстреля космическия телескоп James Webb, който е най-големият и най-скъпият подобен инструмент, създаван до момента. Индия ще се опита да изведе в орбита трима астронавти и да изпрати спускаем апарат на Луната, същото ще опита и Русия. Китай от своя страна ще започне да изстрелва модулите на своята следваща и най-голяма космическа станция Tiangong-3. Така ще видим амбициозни начинания, организирани от всички заинтересовани страни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход