Новата битка на българските градове
Пандемията докара внезапно вълна от завърнали се хора. Задачата сега е част от тях да останат
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Никой регион в света не е като Източна Европа. В последните десетилетия страните в остарялото географско обобщение, което затваря в себе си региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море, имат все по-малко общо и все повече разлики. Но една прилика остава константна - всички губят население. Демографският удар, който понесоха тези държави след падането на комунизма и влизането на част от тях в ЕС, е драматичен. Ето само два измерителя. Никой друг регион не е претърпявал три поредни десетилетия на намаляване на населението, особено без война. В прогнозите на ООН за населението през 2100 г. от 20-те държави, където то ще спадне най-много, само 4 са извън региона.
На фона на тази екзистенциална криза пандемията от 2020 г. може да се окаже неочакван "черен лебед" - непредвидено събитие с дълготрайни последици. В типичната миграционна теория хората напускат на вълни и се връщат поединично. Пример е България - първо си тръгнаха голям дял от образованите специалисти през 90-те, а после и по-нискоквалифицирана работна ръка след 2007 г., но през последните години част от студентите започнаха да се връщат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
На думи нещата звучат "Върнете, искаме ви". Дори имаше една леко комична кампания, с разпознаваеми лица, които призоваваха от екрана в същия тон.
На практиката неща са много по-сложни и дълбоки. Защото общините в България, особено малките, свикнаха да усвояват европейски средства, да строят паркове, градинки, чешмички. Как да се върнат хората, когато здравеопазването е под всякаква критика. Да, в Германия се чака 2 месеца за специалист, но тук на много места специалисти просто няма. Образованието ми се струва, че е застинало някъде преди 20-30 години. Нека ми говорят как ударно уроците са минали в МС Тиймс. Важно е какво се преподава. А материалът те подготвя за свят, където новите технологии са копирните машини. Още много примери мога да дам, но те все клонят в една посока - само с пари не става, трябва да се вкара мисъл как да направим населението места наистина годни за живеене. А това не става само с пари (които често опитват у приятели на раздаващия поръчките), а с визия как една общност да бъде изградена за съвременния свят.
ДС номенклатурата и чалгата така е обсебила БГ, че е безпредметно да се надявате на завръщане... Всички тия 500х. след първа възможност ще отпътуват обратно. Студентите учат в чужбина, понеже нивото напр. на УНСС е това на гумен Речев... а все пак има и собственици на бизнес, в който наследниците е нужно да са компетентни... дори за да се влачат държавни поръчки....
Единствено в Селофия има развитие, и то по причина крадократите да са базирани там... Оттам в офисите се планира къде може да се захлеби нещо.. Колко от пловдивските фабрики имат централен офис там, а не в Сф?.. Малко. 06/2019 Пловдив беше един потънал в прахоляци у боклуци град, както и Селофия... Гледайте егюпските мигранти по новините - после се огледайте наоколо... няма голяма разлика, нали? Тази мърлявост и систематична ъндърачийвмънт е на територията още от 1985г... Мислите ли че има подобрение днес?
Останалата площ от Дуранкулак до Кулата неотклонно се обръща на пустош с местни дерибеи и затихващи функции.. Каквото е имало преди ентропично се смалява...
Някои сигурно ще останат. Факт е, че много от дори висококвалифицираните и добре платени българи в чужбина не са в състояние да водят добър живот и си остават неинтегрирани и не се чувстват на мястото си. Това не е упрек, и е присъщо за емигранти от всички страни. На тези хора им трябваше само импулс, за да се върнат трайно. Особено ако запазят работата си, вършейки я от разстояние. Идва обаче другият въпрос - могат ли да живея
Някои сигурно ще останат. Факт е, че много от дори висококвалифицираните и добре платени българи в чужбина не са в състояние да водят добър живот и си остават неинтегрирани и не се чувстват на мястото си. Това не е упрек, и е присъщо за емигранти от всички страни. На тези хора им трябваше само импулс, за да се върнат трайно. Особено ако запазят работата си, вършейки я от разстояние. Идва обаче другият въпрос - могат ли да живеят в морална кочина. И ще е интересно да се види, дали е така. Защото само с пари не се живее.
По-скоро зависи до колко тези хора са обучаеми, защото повече ниско квалифицирани хора на едно място означава и по-голям избор на фирмите и от там в доста сектори заплатите може и да спаднат. Та въпросът е да се уловят ония дето няма изобщо да пуснат автобиография за 650 лева на месец.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.