Природата не може да бъде измамена
Кризата е напомняне за стойността на фактите, научната експертиза и международното сътрудничество
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
С излизането на държавите по света от локдауните заради COVID-19 в края на лятото на 2020 г. се очерта видима тенденция - че онези, които закъсняха да вземат под внимание научните послания, платиха цената. Забавянията доведоха до драматичен скок на случаите на заразяване и нивата на смъртност и съответно до нужда от по-строг и дълъг локдаун и често вкарване на икономиката в по-дълбока рецесия. Какво можем да научим от това?
Призивите на здравните власти за ранни мерки за затваряне бяха основани на наличните към онзи момент научни доказателства. Приемането на подобни доказателства изисква смирение, тъй като те не могат да бъдат подминати с пожелателно мислене, а игнорирането им може да боли повече в дългосрочен план. Или както го формулира физикът Ричард Файнмън, "реалността трябва да бъда поставяна преди PR-а, тъй като Природата не може да бъде измамена". Ще е добре да имаме това предвид, когато се опитваме да се справим с множеството други неотложни предизвикателства пред света.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Не само това. Тя(природата) ти дава ум(разум) а вместо това ти си ''подражание'' на шефа.
Разлюляха се основите на света, почвата се иплъзва изпод краката на хората и народите. Пламтят пожари и грохотът на оръдията... Колко великолепно, колко прекрасно е, когато се тресат основите на света, когато гинат могъщества и падат величия. /в-к Правда, 4 август 1940 г./
Да обаче, когато науката си помисли че, като прикрива едни факти и акцентира върху други, може да повлияе на поведението на хора (нищо че е за тяхно добро), то тя престава да бъде наука и става политика. А хората не вярват на политиците.
И Капитал, като една медия, трябва да се запитат - безпристрастно ли отразяваме всички факти или си позволяваме да ги пречупваме през собствените си политически пристрастия?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.