Идващата кредитна криза заради COVID-19

Тази криза наистина е различна, но последиците от нея са твърде предсказуеми

Кармен Райнхарт, главен икономист в Световната банка    ©  The Economist
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Корона кризата не започна като финансова криза, но се превърна в такава, и то глобална. Новините през 2020 г. бяха доминирани от заглавия за разпространението на пандемията, рекордното намаляване на производството и скока на бедността и безработицата. Зад тези обезпокоителни тенденции бавно се надига една по-тиха финансова криза в широк кръг държави. Финансовите последствия от пандемията не се съобразяват с разликите по региони или със състоянието на доходите. Финансовите институции са изправени (и ще бъдат изправени за известно време) пред значителен ръст на необслужваните заеми (NPL).

Исторически банковите кризи се появяват след дълга експанзия на икономическата активност. Ръстът често е движен от кредитен бум и увеличаване на ливъриджа (употребата на заемен капитал като източник на финансиране при инвестиции с цел разширяване на активите и генериране на по-висока възвращаемост). Под мотото "този път е различно" се създават балони на цените на активите през библейските "7 тлъсти години" (независимо дали става дума за имоти, стоки, акции или облигации). Тъй като икономическата експанзия се забавя и преминава в рецесия, заемите, отпуснати в добрите времена, се влошават. Понякога проблемите с балансите подкопават доверието и набезите за теглене на средства срещу банките и финансовите институции превръщат кризата в пълномащабна паника. Домакинствата и компаниите се опитват да намалят заемите си след кризата, дори когато банките приемат по-строги стандарти за кредитиране. Ако банките се съпротивляват да отписват лоши кредити в полза на "непрекъснато развитие", какъвто беше случаят с японската криза в началото на 90-те години и в Европа след 2007 - 2009 г., кредитната криза в резултат на това може да бъде по-дълга и по-тежка и дори да надмине библейските "седем постни години".


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    leo_k avatar :-|
    Лео
    • + 4

    Капитал, някаква шега ли е на 4 март 2021 да публикувате нещо, излязло на 17 ноември 2020?

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал