Чумата на бедността
Продължаващите ефекти от COVID-19 ще раздуят редиците на бедните по света
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През 2021 г. бедността ще нарасне до невиждани от десетилетие равнища, а правителствата ще се мъчат да отговорят. Световната банка прогнозира, че пандемията ще увеличи редиците на крайно бедните хора, които живеят с под 1.9 долара на ден, с до 150 млн. души. От 1990 до 2019 г. броят им намаля от 36% от световното население до 8%. Сега расте за пръв път от 1998 г. насам. ООН посочва, че между 240 и 490 млн. души в 70 държави ще бъдат тласнати към "многоизмерна бедност" - критерий, който включва липсата на основен подслон или невъзможност да осигурят храна за децата си.
Повечето от новообеднелите ще са в Южна Америка и Субсахарска Африка. Жителите на градовете ще се справят много по-зле от бедните в селските райони, тъй като не могат да отглеждат собствена храна и често работят в сиви сектори, които се възстановяват по-бавно (например като домашни помощници или улични търговци). Мнозина видяха как спестяванията им се стопиха през 2020 г. Паричните преводи от членовете на семействата им от чужбина спряха. Мнозина продаваха активи, като например бижута. Милиони ще се завърнат в селата си. Много деца ще напуснат училище, за да работят.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.