Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През по-голямата част от 2020 г. скептиците спрямо инициативата "Един пояс, един път" я наричаха надценена и прекалено широка. Най-важният външнополитически проект на президента Си Цзинпин е микс от икономически мерки, дипломация и брандинг. Той искаше да се възползва от историческия момент, в който американското лидерство отсъства, за да създаде свят, по-близък до представите на Китай. Очакваните разходи по глобалните инфраструктурни проекти, метафорични пътища на коприната, които обхващат света по земя и още повече по море, вече достигат 6 трлн. долара.
Аргументите за и против "Един пояс, един път" са силно преувеличени. Китай твърди, че така показва на страните път към нов, трансформационен вид на развитие. Критиците в Америка казват, че Китай изнася антиутопичния си авторитарен режим и нарочно вкарва бедни страни в дълг. Слънцето залязваше върху инициативата дори преди пандемията от коронавируса да забави значително световния икономически растеж.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.