Врътване на кранчето
Орязването на помощите за Африка ще има положителен ефект в дългосрочен план
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Може би единственото нещо, което е по-лепкаво от сиропа, стичащ се по петифурите, сервирани на срещите на Африканския съюз, е иронията в речите на тези, които ги ядат. Между ястията, до голяма степен платени от западните донори, африканските лидери излизат на подиума, за да осъдят западните страни, че упражняват прекалено голямо влияние. Но въпреки цялото това лицемерие те имат основание - подаянията може доведат до икономически проблеми и да подкопаят суверенитета.
Дамбиса Мойо твърди в книга си от 2009 г. Dead Aid, че помощите увеличават бедността, като подклаждат корупцията и оскъпяват износа. "Помощите не са доброкачествени, те са злокачествени", пише тя. Когато по-късно президентът на Гана Нана Акуфо-Адо заяви, че е "очевидно, че автобусът с помощи няма да заведе Африка там, където трябва да бъде", той говореше от името на мнозина на континента. Но и така помощите продължаваха да се увеличават - от 129 млрд. долара през 2010 г. до 169 млрд. долара през 2019 г. Африка отдавна е най-големият реципиент.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
До коментар [#1] от "fes18649563":
Абсолютно сте прав, подкрепям!
То и в Китай, Япония и Южна Корея е имало висока раждаемост преди 20 години, а вижте ги сега. Замислете се малко откъде идват проблемите в едно общество.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.