Не водим война с операторите
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Как оценявате развитието на българския телеком сектор през последната година?
- Цялостното икономическо развитие на страната, характеризиращо се със свито потребление, оказва влияние и върху общия обем на пазара на електронни съобщителни услуги, който през 2013 г. отбелязва спад с 8.4% спрямо 2012 г. Важно е да се отбележи, че все пак в два от сегментите - пренос на данни и достъп до интернет и пакетни услуги, е отчетен ръст на приходите съответно с 5.8% и 12.8%. През 2013 г. се запазва тенденцията от предходните години общият обем на пазара да се определя от гласовите услуги, услугите за пренос на данни и достъп до интернет, предлагани самостоятелно, и пакетните услуги. Най-голям относителен дял продължават да имат приходите от мобилни гласови услуги. Обемът на пазара на електронни съобщителни услуги през 2013 г. съставлява 3.3% от общия обем на БВП на България, като за 2012 г. този дял е бил 3.6%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Много бавно се случват положителните промени. Сега трябва да вкарат закон, че по време на действащ договор промяната в условията му не касаят срока, защото това се използва от всички оператори да накарат абонатите да подпишат при малко по-изгодни условия, без да им казват, че за новия договор почва да тече нов срок, поне година.
Така или иначе "уплътняването" на вече наличната инфраструктура е смислено икономически и разтоварва и страната от набучването на хиляди нови антени за разпространение. Да, това не трябва да случи по силата на груба регулация, но не трябва и да се оставят на самотек.
И по принцип известна консолидация и изравняване на параметрите в ЕС, както и отпадането или изравняването на роуминга в ЕС, може да даде известен тласък за образуване на растеж.
А насищането е неизбежно и само въвеждане и развитие на нови продукти и особено свързаните с интернет-услугите могат да добавят стойност, но няма как да бъдат накарани хората да говорят непрекъснато и по възможност по повече от един телефон/линия:).
До коментар [#1] от "today ;)":
аз пък при Виваком исках да сменя при по-добри условия, но не решиха да ми преподпишат договора, въпреки че щяха да ме обвържат за още 2 години :)
До коментар [#6] от "alabalko":
Значи тотално са се сдухали и тия.
Какво ще рече LTE услуги
Вечният председател. При четири правителства.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.