

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"Седенето на два стола" е умение със солидни традиции само в две държави на Балканите, които страдат от перманентна мания за величие и фикс-идея за това че са по-хитри от всички останали. Тези две държави винаги са били Гърция и Сърбия - традиционно винаги забиващи нож в гърба на България. Исторически факт.
"...шест изтребителя МиГ-29 на сръбските ВВС, както и 30 танкове Т-72 и още толкова бронетранспортьори." извинявам се за дребнавостта, но в това изречение има ли сгрешена бройна форма? Не е ли - "30 танка и още толкова бронетранспортьора"?
https://kaksepishe.com/broyna-forma/
Мерси
Страшно съм изненадан от лековатия текст на г-н Димитър Бечев, анализатор, когото неизменно чета с внимание. Необяснимо е как мислещ човек може да напише толкова елементарни глупости!
Ясно забележим е по-различния подход на САЩ по отношение на Сърбия при намеренията за промяна на политическата карта на Балканите. Използва се декларираното желание на Сърбия да стане член на ЕС до 2020 г. Но, ако иска да бъде приета за член на Европейския митнически съюз, Сърбия ще трябва преди това да се оттегли от договора за свободна търговия с Русия. Предвидимите негативи от това за нея са повече от ясни:
1.Категорична загуба на огромния и не особено претенциозен руски пазар в замяна на обещания за достъп до преситения високотехнологичен европейски пазар, т.е. огромно свиване на експорта;
2. Отказ от доставките на руски нефт и природен газ, които сега изцяло задоволяват потреблението. Както обикновено Брюксел не предлагат алтернатива, а се ограничава с мъгляви фрази за диверсификация, строеж на терминали за втечнен газ, интерконекторни връзки със съседите и несигурни в обозримо бъдеще доставки по т.нар. „Южен газов коридор”, който е още по-проблемен след изостряне на отношенията ЕС - Азербайджан, заради корупционните скандали.
Проблематичен е и въпросът с членството на Сърбия в НАТО, за което много натиска алиансът. В последно време в сръбската преса излизат скандални детайли от договорите, подписвани с НАТО при управлението на предишния президент Борис Тадич. От сръбска страна е поет ангажимент за постоянен обмен на разузнавателна, военна и всякаква оперативна информация, необходима за обезпечаване на операциите на НАТО в региона. Сърбия е предоставила на НАТО неограничени права за свободното преминаване на подразделения, материали и военна техника на алианса, неподлежащи на контрол и проверка.
Не е за пренебрегване и фактът, че в непризнатата от Сърбия за държава анексирана провинция Косово е разположена най-голямата извън пределите на САЩ американска военна база и никой няма представа какво се случва там.
Западът ще се стреми да постави Сърбия под пълен контрол без оглед на средствата за натиск, които ще използва. В този аспект сложната геополитическа игра за Балканите дава достатъчно основания да се предполага, че крайната цел на евроатлантическия блок не е развитието на региона, а изтласкването на Русия и подсилването на санитарния кордон в близост до руските граници. Защо иначе са нужни на НАТО микроскопичните като военен потенциал Черна Гора и БЮРМ?
И последно - недопустимо за сериозен анализатор е да изпуска от внимание засилващия се интерес към Балканите от страна на Китай. Това превръща претенциозния текст на г-н Бeчев в прост поръчков материал.
Дано поне са му го платили...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.