Бразилия - нация, богата на природни ресурси, плодородни земи и културно многообразие, от десетилетия страда от бавно развитие. Някои обвиняват за това custo Brazil, или "бразилската цена" – съвкупните разходи в пари, време и други ресурси за правене на бизнес в страната – като сочат бремето на бюрокрацията, високите данъци и слабите инвестиции. Други изтъкват недостатъчните инвестиции в инфраструктура, наука, технологии и образование.
Същинската причина за нашите беди обаче е упадъкът на демокрацията под напора на системна, институционална корупция. Нашата система на представителство е до такава степен лишена от своето основание за съществуване, че волята за управление е заменена от целта за оставане на власт.

Нищо не илюстрира по-добре сложната мрежа на демократичния упадък в Бразилия от операция "Автомивка", широкомащабното разследване за корупция.
Нашата управленска структура е базирана на коалиции, което я прави уязвима към корупция. При наличието на дузина партии, стремящи се да сформират мнозинство в Конгреса, изборите са раздути и възпиращо скъпи. Сдобиването с власт дава на политическите партии възможността да назначава директори в държавните компании. Директорите получават подкупи от контрактори и част от тези пари се връщат обратно в партията.
Това е самозхранващ се цикъл – нечестни избори произвеждат публична администрация, която поощрява корупцията и е задвижвана от политици, които правят изборни реформи, за да си гарантират още и още власт, ресурси и контрол. В резултат основните политически партии в Бразилия, които от десетилетия се сменят на върха, са фокусирани не върху управлението на страната, а върху изграждането на съюзи, за да останат на власт.
Министри, съветници, сенатори, висши чиновници и дори членове на правосъдната система колаборират с частни интереси, за да вземат решения за публични инвестиции и да лобират за приемането на закони, които облагодетелстват непропорционално онези на власт.
Някои от най-големите икономически групи в Бразилия са на практика изкуствени империи, изградени върху данъчни облекчения и кредити от Бразилската банка за развитие. А техните провали разтърсиха основите на икономиката на страната.
Ресурсите за развитие, предназначени да подобрят качеството на живот и да намалят социалното неравенство, са източвани за обогатяване на определени групи и компании, акламирани като "национални шампиони", и за финансиране на партиите. Лошо насочената икономическа политика и злоупотребата с публични ресурси струват на над 14 млн. души техните работни места.

Дори президентът Мишел Темер, чийто дневен ред не отразява публичния интерес и излага националните ни ресурси на риск, беше наскоро обвинен в корупция и опит активно да възпрепятства потенциално разследване на действията му. В края на август той се опита да отмени статута на 11 млн. акра защитена територия в Амазонка – приблизително с размера на Дания – за да може земите да бъдат използвани за минен добив. Това още повече ще насърчи обезлесяването, загубата на водни ресурси и насилието срещу местни общности и племена.
Но операция "Автомивка" показва, че можем да накажем политиците и бизнесмените за техните престъпления. Разследването е ключово за осветяване на корупцията, просмукала се в държавата ни. То разкрива незаконни плащания за милиарди долари и включва вкарване в затвора на корпоративни директори и изправяне пред съд на действащ президент по обвинения за нарушаване на законите за финансиране на политически кампании. Така то оповестява началото на ера, в която корумпираните бизнесмени и политици ще се страхуват от правосъдието, защото знаят, че затворът може да стане реалност за тях. Тази операция предлага поглед към едно възможно политическо бъдеще за държавата ни – по-малко конформистко, със зачитане на ценностите и искания за равноправие.
Операция "Автомивка" служи и като предупреждение за бизнес сектора и неговата дълбоко вкоренена практика за влияние върху правителствени решения. Въвлеченият в корупция бизнес сега може да бъде оставен на съда, което ще ни освободи да създадем среда, в която конкуренцията спомага за ефективни и адекватни публични строежи и услуги.
Цунамито, вилнеещо в Бразилия, ще разчисти пространство за нова политическа парадигма, основана на принципа, че правосъдието означава справедливост за всички. Още не сме стигнали дотам, но операция "Автомивка" работи, което е видно от реакциите на политическия елит в целия идеологически спектър.
Значителен брой политически партии и бизнес лидери използват влиянието си, за да запазят нещата каквито са. Има съюзи между бивши опоненти, целящи да спрат разследването, и има опити да се наложат правила за изборите през 2018 г., които да гарантират приемственост на сегашната власт. Основното звено на операция "Автомивка" дори беше закрито през юли и разследването беше поето от по-голям антикорупционен отдел с по-ограничен обхват на действие.
Надеждата ни да видим Бразилия обновена е в ръцете на пресата, правосъдната система и хората. С много мъки се учим как да създаваме ефективни закони и институции. Първият голям тест ще бъдат изборите през 2018 г., когато гласоподавателите ще могат да направят най-голямото "измиване", виждано някога в бразилската политика. Те ще имат шанса да изчистят корупцията и да отворят възможност за възстановяване на институциите.
© 2017 Marina Silva. Distributed by The New York Times Syndicate
Бразилия - нация, богата на природни ресурси, плодородни земи и културно многообразие, от десетилетия страда от бавно развитие. Някои обвиняват за това custo Brazil, или "бразилската цена" – съвкупните разходи в пари, време и други ресурси за правене на бизнес в страната – като сочат бремето на бюрокрацията, високите данъци и слабите инвестиции. Други изтъкват недостатъчните инвестиции в инфраструктура, наука, технологии и образование.
0 коментара