Слабостта на силните
Активните хора често страдат от тревожни разстройства, които могат да се повлияят и от хомеопатия


д-р Райна Томова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- внезапно прилошаване,
- изпотяване,
- сърцебиене,
- изтръпване на крайниците,
- световъртеж,
- болка в гърдите,
- чувство за недостиг на въздух.
Погледнато отстрани, животът им е хубав и стабилен. Често това са хора активни, успешни, реализирани, но с много отговорности, взискателни към себе си, функциониращи в ситуация на хроничен стрес. Те са силни и другите са свикнали да разчитат на тях, но един ден нещо се пропуква: внезапно прилошаване, изпотяване, сърцебиене, изтръпване на крайниците, световъртеж, болка в гърдите, чувство за недостиг на въздух... Субективното усещане е ужасяващо - случва се нещо много лошо, дори най-лошото. Трае кратко, но преживяването е интензивно и навежда на мисълта за сериозен здравословен проблем. Тогава идва и втората изненада – всички изследвания са нормални, човекът е напълно здрав. Но това не го успокоява, защото следващият пристъп на прилошаване не закъснява и е също толкова внезапен, непредвидим и ужасяващ. До вчера силният и активен човек усеща, че губи контрол. За първи път го завладява страхът да остане сам или да излезе сам навън: ами ако отново му прилошее и няма кой да му помогне? Започва живот в тревожно очакване на следващия пристъп и вече нищо не е същото.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Никой не отрича положителното действие на подходящата "добра психотерапевтична работа", както и плацебо ефекта на хомеопатичните медикаменти. Все пак е добре да се посочи, че според научните изследвания, т. нар. хомеопатични лекарства са си чиста водица, за да не се заблуждават хората.
Ето кратко резюме на статията:
"При по-леки случаи хомеопатията комбинирана с психотерапия дава добри резултати. Тежките случаи на тревожно-депресивни разстройства изискват конвенционално лечение."
А, да... можете да замените в текста по-горе "хомеопатия" с всякакъв вид народна медицина - леене на куршум, чай от лайка и т.н.
Въпреки великите успехи на хомеопатията, не съм виждал хомеопати в бърза помощ, при счупвания, кръвозагуба, инфаркти, инсулти или тежки инфекциозни заболявания.
Като човек преживял всички неблагоприятни последствия от хронична преумора комбинирана с непрекъснат стрес, породен от натоварване "на максимум", както физическо така и психическо, мога да кажа само, че статията е нищо повече от реклама на една от многото хомеопатки.
Истината се крие в преосмислянето на ценностната система на болния, и коренната промяна в начина му на живот. Тялото ни има потенциал да се възстанови и само - само трябва да му се даде шанс.
Автора ползва израза "успял човек" - какво точно е успял обаче. Да направи пари или да направи няколко масивни инфаркта в следствие на първото.
Йога + повече движение в свободното време.
Минах през много натоварен период, в края на който започнах да получавам такива панически атаки. Веднага щом прочетох в уикипедиа за какво иде реч се успокоих, че не е нещо сериозно и от тогава насетне не съм имам никакви проблеми и оплаквания, въпреки че съм минавал и през още по-натоварен етапи.
Четете, разсъждавайте и се образовайте се и няма да имате нужда от баене и чаени разтвори...
Дам, въпреки че много рядко се съгласявам с хората от форума на дневник-капитал, този път съм съгласен.
Тъй като хомеопатията е лечение с отрова, но в много малки дози, ми е интересно, как са извлекли стреса. Под каква форма?
Къде пише "платено съобщение"?
До коментар [#8] от "raz0r":
И аз това се чудя. А също и още няколко неща-дамата като има квалификация в областта на вътрешните болести и хомеопатията, дали има такава и в областта на психиатрията и психотерапията? То не че хомеопатичното "лечение" не разчита изключително на плацебо-ефекта, но се надявам колежката поне да се е научила да задава въпросчетата за лудост и суициден риск.
И-Дневник, защо не изисквате експертите ви да предоставят връзка към съотв. публикации (дори само за резюмета), които цитират, особено когато става въпрос за толкова противоречива област като хомеопатията?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.