Пазар за четирима
Дистрибуторският сегмент продължава да работи с най-ниските маржове на печалба в сектора
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За поредна година няма нови играчи в сектора за търговия на едро, а основните пет дистрибутори извършват повече от 90% от доставките на лекарства, хранителни добавки, медицински изделия и апаратура. Никой от тях не е извършил експанзия на национално или регионално ниво и битката за пазарен дял по около 20-22% се води между четири големи национални дистрибутора със сравнително близки дялове в стойност. Това са "Софарма трейдинг", "Стинг", "Фармнет" и "Либра – Фьоникс". Всяка от тях е с обороти над половин милиард или близо до това число.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"И през 2013 г. "Софарма трейдинг" е първа по пазарен дял." - и защо не си говорим в реални проценти?! Дали наистина този дял е около 22%, като за вносните илачи държат около 30%, а за болниците според някои справки достига до 70%, което си е абсолютен монопол. По данни от преди година на Международната компания за мониторинг и анализ на фармацевтичния пазар IMS Health, която е цитирана и в статията, и те са предоставила доклада на ЕК, „Софарма Трейдинг” има пълен монопол върху фармацевтичния пазар у нас, като държи общо 56% от продажбите на лекарства у нас. После как няма да просперират с такива темпове.
До коментар [#1] от "Bloody Mary":
Защо ли не се учудвам, при положение, че монополът е техен и като знаем колко са високи цените на лекарствата и отделно от износът колко се изкарват?
Некоректните плащания на болниците, няма как да не избият някъде и това са зачестените доставки към аптеките. А болничния пазар няма изгледи да се промени, заради дългосрочните договори, които имат болниците със Софарма и това е една от причините да няма нови играчи на пазара. За да има такъв, той ще иска да обхване целия спектър от доставки, а не само доставки към болници, примерно. Въобще, целия лекарствен бизнес се върти около Софарма и няма изгледи това да се промени.
Каквото и да говорим, Софарма си остават абсолютни монополисти . Хората искат не искат, ще си купуват лекарства от там, а болниците ще зареждат консумативи . Заради тези скъпи лекарства пенсиите на възрастните хора заминават в джоба на Софарма и за жалост това продължава доста години вече .
Всички много добре знаем и осъзнаваме как "Софарма" е първа по продажба на лекарства и дистрибуция в цяла България. Донев не е вчерашен, държи болниците в ръцете си и се разпорежда как да протичат нещата оттук насетне. Нито "Актавис", нито който и да било ще се доближи до него, след като болниците имат задължения към неговите фармацевтични компании.
Ей, много трол на работа днес, ей! Хайде, да идват по бързо изборите, че да имате други поръчки за "тролене"... И кой точно ви плаща точно сега да плюете по Софарма - да не сте объркали нещо поръчката? Я си проверете тролските дневници...
Интересно! Малка печалба заради неефективно управление на логистиката от страна на клиентите и желанието на дистрибуторите да им угодят! А няма как да не им угодят :) ! А дали оптимизирането на логистиката ще вдигне марджина от 1-2% на поне 3-4%?! Едва ли.. Просто ще запази сегашния марджин, защото освен логистика имаш и други променливи формиращи печалбата. Но това е един от пътищата за оптимизация, както показват последните тенденции- точно планиране за да не се подържат огромни складови количества, което пък изисква оптимизация на цялата логистична верига. И да, мисля, че за една огромна част от аптеките, не е нужно да има повече от едно зареждане на ден, особено ако говорим за единична доставка от примерно 10 опаковки аналгин.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.