(Без)страшна операция
Хирургическата намеса няма алтернатива при тежките форми на дискова херния
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Лечение на дискова херния с йога, с билки, с хомеопатия, с урина, с озон, с инжекция, с наместване на прешлените – това са само част от предложенията в интернет за едно от най-популярните неврологични заболявания.
Страхът от сковаващата болка в гърба и кръста и същевременно от операцията са причината повечето заболели в млада възраст да се опитват да търсят алтернатива на хирургията, когато материята, която се съдържа във вътрешността на междупрешленните дискове, започне да притиска нервните коренчета.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Като видиш в бгмама колко осакатени има след операция е трудно да повярваш.
До коментар [#1] от "Finland":
За съжаление, статията оставя един лек PR привкус.
Истината е, че си има определени показания за оперативна намеса, особено за ранна такава, както и че успехите на колегите не са чак толкова впечатляващи.
''Много хора са склонни на всякакви бъдещи проблеми и компромиси, стига да не се стига до операция. Това е крайно неразумно, защото операцията има своите ясни индикации кога трябва и кога не трябва да се прави.''
Първо - хората са напълно прави да се страхуват от оперативното лечение. За съжаление те не винаги са информирани какво могат да направят, за да се възстановят и предотвратят рецидиви. Едно от най-важните условия и фактор, който неминуемо се отразява благоприятно в случаите с дископатия/дискова херния е НАМАЛЯВАНЕ НА ТЕГЛОТО. Много е важен двигателният режим, специалните физически упражнения, които един добър физиотерапевт би трябвало да може да препоръча и да обучи пациента как правилно да ги изпълнява. Особено важни са т.н. ''core exercises'' упражненията за укрепване на мускулите, които поддържат изправеното положение на тялото и равновесието. С укрепването на тези мускули; мускулите на гърба и корема, се създава един 'корсет' поддържащ гръбначния стълб и така се намалява възможността за рецедивиране на дисковата херния.
Що се отнася до хирургическата намеса - в никакъв случай пациентът не трябва да се съгласява веднага, без преди това да е потърсил ВТОРО И ТРЕТО МНЕНИЕ от НЕЗАВИСИМ/НЕЗАИНТЕРЕСОВАН ФИНАНСОВО специалист. И най-важното - не трябва да се тръгва към операционната зала без преди това да са изчерпани ВСИчКИ останали средства, които описах по-горе: упражнения, физиотерапия, йога, медикаментозна терапия, като е най-добре да се избягват или сведат до минимум болкоуспокояващите и противовъзпалителни средства, които никак не са безобидни (но това никой не ни го казва).
Според мен случаите, когато НАИСТИНА е необходима хирургическа намеса при дискова херния, са ДАЛЕч ПО-МАЛКО от извършените операции и това не бива да се забравя от пациентите, които често са в ръцете на безскрупулни търгаши със скалпели.
Капитал, наистина тази статия е голям кьорфишек. По-добре я смъкнете.
8/kinesitherapy_hernia_discal.jpg
До коментар [#3] от "princess_x":
Принцес_Х, това виждала ли си го? http://lubomirivanov.com/wp-content/uploads/2009/0
До коментар [#2] от "pandelka":
[quote#4:"Finland"]Принцес_Х, това виждала ли си го?[/quote]
Не съм го виждала, но го правя почти всеки ден. ;) :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.