(Без)страшна операция
Хирургическата намеса няма алтернатива при тежките форми на дискова херния
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Лечение на дискова херния с йога, с билки, с хомеопатия, с урина, с озон, с инжекция, с наместване на прешлените – това са само част от предложенията в интернет за едно от най-популярните неврологични заболявания.
Страхът от сковаващата болка в гърба и кръста и същевременно от операцията са причината повечето заболели в млада възраст да се опитват да търсят алтернатива на хирургията, когато материята, която се съдържа във вътрешността на междупрешленните дискове, започне да притиска нервните коренчета.Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Като видиш в бгмама колко осакатени има след операция е трудно да повярваш.
До коментар [#1] от "Finland":
За съжаление, статията оставя един лек PR привкус.
Истината е, че си има определени показания за оперативна намеса, особено за ранна такава, както и че успехите на колегите не са чак толкова впечатляващи.
''Много хора са склонни на всякакви бъдещи проблеми и компромиси, стига да не се стига до операция. Това е крайно неразумно, защото операцията има своите ясни индикации кога трябва и кога не трябва да се прави.''
Първо - хората са напълно прави да се страхуват от оперативното лечение. За съжаление те не винаги са информирани какво могат да направят, за да се възстановят и предотвратят рецидиви. Едно от най-важните условия и фактор, който неминуемо се отразява благоприятно в случаите с дископатия/дискова херния е НАМАЛЯВАНЕ НА ТЕГЛОТО. Много е важен двигателният режим, специалните физически упражнения, които един добър физиотерапевт би трябвало да може да препоръча и да обучи пациента как правилно да ги изпълнява. Особено важни са т.н. ''core exercises'' упражненията за укрепване на мускулите, които поддържат изправеното положение на тялото и равновесието. С укрепването на тези мускули; мускулите на гърба и корема, се създава един 'корсет' поддържащ гръбначния стълб и така се намалява възможността за рецедивиране на дисковата херния.
Що се отнася до хирургическата намеса - в никакъв случай пациентът не трябва да се съгласява веднага, без преди това да е потърсил ВТОРО И ТРЕТО МНЕНИЕ от НЕЗАВИСИМ/НЕЗАИНТЕРЕСОВАН ФИНАНСОВО специалист. И най-важното - не трябва да се тръгва към операционната зала без преди това да са изчерпани ВСИчКИ останали средства, които описах по-горе: упражнения, физиотерапия, йога, медикаментозна терапия, като е най-добре да се избягват или сведат до минимум болкоуспокояващите и противовъзпалителни средства, които никак не са безобидни (но това никой не ни го казва).
Според мен случаите, когато НАИСТИНА е необходима хирургическа намеса при дискова херния, са ДАЛЕч ПО-МАЛКО от извършените операции и това не бива да се забравя от пациентите, които често са в ръцете на безскрупулни търгаши със скалпели.
Капитал, наистина тази статия е голям кьорфишек. По-добре я смъкнете.
8/kinesitherapy_hernia_discal.jpg
До коментар [#3] от "princess_x":
Принцес_Х, това виждала ли си го? http://lubomirivanov.com/wp-content/uploads/2009/0
До коментар [#2] от "pandelka":
[quote#4:"Finland"]Принцес_Х, това виждала ли си го?[/quote]
Не съм го виждала, но го правя почти всеки ден. ;) :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.