Когато слънцето е парещо, употребата на слънцезащитна козметика всеки ден става просто задължителна. Голяма част от клиентите на козметичните компании обаче все още не знаят, че слънцезащитната козметика трябва да се използва целогодишно, а не само през лятото. Това, че слънчевите лъчи не се виждат, не означава, че не съществуват и не променят структурата на кожата. Ултравиолетовите лъчи преминават през облаци и стъкла и дори през есента, пролетта и зимата при невнимателно излагане на слънце по време на разходка или каране на ски също може да се получи слънчево изгаряне.
Поне веднъж в живота
Симптомите на слънчевото изгаряне включват зачервяване на кожата, повишена чувствителност, болезненост и оточност. Многократни изгаряния на кожата могат да доведат до рак на кожата.Първата стъпка при слънчево изгаряне е моментално прекратяване на излагането на слънце. Веднага след това трябва да се нанесе успокояващ и хидратиращ крем на засегнатата повърхност. Освен това могат да се направят студени компреси, тъй като те извличат топлината. При изгаряне тялото губи повече течности от нормалното, така че е препоръчително да се пие много вода. Ако има мехури, те не трябва да се пукат поради опасност от инфекция.
Освен изгарянето едно от опасните състояния, ако не се ползва слънцезащита, е слънчевата алергия. Тя е имунна реакция на организма към ултравиолетовите лъчи. Състоянието е свързано с поява на сърбящ обрив на местата, изложени на слънце. В редки случаи може да има обрив и мехурчета, които да засягат области, които не са били изложени на слънце. Не е напълно изяснено защо организмът на някои хора развива подобен вид реакция. Образуването на свободни радикали чрез UV лъчение се счита за една от причините за появата на състоянието. Соларната уртикария е една от проявите на слънчевата алергия. Има и други видове обриви, като например полиморфна светлинна дерматоза. Предпазването от поява на слънчева алергия включва избягване на слънцето в периода от 12 до 16 часа, когато UV лъчението достига своя максимум; подходящото светло облекло и щадящи естествени материи на дрехите, използването на продукти с висок слънцезащитен фактор и постепенно излагане на слънце. Освен това трябва да се избягват лекарства, които усилват действието си от слънцето. Има и специална медикаментозна терапия за слънчевата алергия, която може да бъде назначена от дерматолог.
Пигментните петна и оттам нататък и ракът на кожата са следващата стъпка в черната серия, предизвикана от паметта на кожата за слънцето. Излагането на слънце ускорява процесите на стареене на кожата, а ултравиолетовите лъчи участват в канцерогенезата.
Заради риска от поява на хиперпигментации употребата на фотозащитни средства с висок защитен фактор е задължителна след лазерни процедури, химичен пилинг, прием на фотосенсибилизиращи медикаменти и употреба на антиейдж продукти, които съдържат алфахидроксикиселини и ретинол. Има и дерматологични състояния, които се влошават значително поради недостатъчната употреба на слънцезащитни продукти. Това са например розацеята и фотодерматозите - група заболявания, които се провокират и влошават от ултравиолетовите лъчи, като лупус.
Кой е твоят филтър
Минералните филтри са с естествен минерален произход. Те образуват допълнителен слой върху кожата, който отразява слънчевите лъчи. Продуктите с минерални филтри имат по-щадящо кожата действие, не проникват в дълбочина и не крият риск от поява на алергии. Освен това са устойчиви на вода и пот. Най-разпространените минерални филтри в козметиката са титаниев диоксид и цинков оксид. Като цяло клиентите предпочитат продуктите с титаниев диоксид в състава си, тъй като цинковият оксид оставя бели следи. Продукти с минерални филтри са подходящи за деца, хора с алергии към химични филтри или за пациенти с кожни заболявания.Тъй като минералният филтър има повърхностно действие и може лесно да бъде отстранен – чрез бърсане с хавлия, дори с докосване до дрехите и с ръце, слънцезащитните продукти за възрастни съдържат и химични филтри. Те не отразяват слънчевите лъчи, а ги поглъщат. Също така във фотозащитните серии за възрастни има тенирани кремове и крем-пудри, които играят ролята на макиаж – заличават несъвършенствата и изравняват тена на лицето.
При някои възрастни наличието на дерматологично заболяване налага използването на специализирани фотозащитни продукти, които имат комбинирано действие – лечение и защита. Има специално разработени слънцезащитни продукти за хора с акне, розацея, фоточувствителност, склонност към образуване на пигментации и др. При такъв вид състояния е изключено възрастни да ползват детска козметика, както често се случва.
Обикновено фотозащитните продукти за деца до 6 години съдържат единствено минерални филтри и са водоустойчиви. Тъй като детската кожа е по-чувствителна към слънчевите лъчи и е сравнително по-нежна от тази на възрастните, се препоръчва прилагането на продукти с висок слънцезащитен фактор SPF 50+.
За многократна употреба
Препоръчително е фотозащитните продукти да се реапликират на всеки 2-3 часа за максимална ефективност. По този начин се отчитат и факторите на защита в лабораторни условия. В ежедневието фотозащитните продукти трябва да се нанасят на всички места, които ще бъдат изложени на слънце - лице, шия, деколте и ръце. Често хората пропускат да нанесат слънцезащитен фактор на деколтето и ръцете. Това води до появата на неравномерен тен в тези области и по-ранна поява на пигментации. На плажа често се пропуска повторното поставяне на слънцезащитен продукт след къпане или подсушаване с хавлия.
Какво съдържат
Всички страни - членки на ЕС, са приели наредба от 2005 г. за изискванията за състава на козметичните продукти. Тази наредба забранява пускането на пазара на козметични продукти, които съдържат вещества с доказана вреда за човешкото здраве, които са описани в специален списък. Въпреки това в масовата козметика парабените и стабилизаторите често се срещат. Продуктите от дермокозметичния клас например са клинично тествани и с доказано действие.
Здравословен тен
Придобиването на тен се случва под въздействието на утравиолетовите лъчи, които стимулират меланоцитите - това са клетките на кожата, произвеждащи меланин. Хората със светла коса и светла кожа се класифицират от дерматолозите като фототип едно и две. Препоръчителният фотозащитен фактор за тях е SPF 50. Tези хора са с бяла кожа, чувствителни са към слънцето и трудно придобиват тен. Хората с по-тъмна коса и матова кожа попадат във фототип три и четири. Те по-бързо хващат тен, кожата им по-трудно изгаря и могат да си позволят фотозащитен фактор SPF 15 или SPF 30. Ако кожата е много бяла (фототип едно или две), рискът от увреждания и появата на ракови образувания е много голям. Единственият здравословен начин за придобиване на тен е постепенното намаляване на слънцезащитния фактор, но само като се започне от 50.
Слънцезащитният фактор (SPF = Sun Protection Factor) се отнася за способността даден козметичен продукт да блокира UVB лъчите, които причиняват слънчевите изгаряния и допринасят за рак на кожата. Високият SPF фактор забавя значително придобиването на слънчев загар.
Слънцезащитният фактор не се отнася за UVA лъчите, които проникват по-дълбоко в кожата и причиняват по-сериозни увреждания. Ако един козметичен продукт предоставя защита от UVA лъчите, тази информация е изрично упомената на опаковката. По европейския стандарт за SPF, ако на опаковката на един продукт има изписани буквите UVA, оградени в кръгче, тогава предоставената защита от UVA лъчите е равна на 1/3 от посочения SPF фактор. Иначе PPD (PPD = Persistent Pigment Darkening) е защитният фактор, демонстриращ защитата срещу UVA лъчите.
Защо продуктите за след слънце са важни
Под въздействието на слънчевите лъчи кожата губи до 30% влага. Затова козметичните продукти за след слънце хидратират кожата в дълбочина, успокояват я и я подхранват и формулите са специално разработени за екстремно излагане на слънце. Обикновено съдържат и допълнителни противовъзпалителни съставки за разлика от обикновените кремове. Последните години излязоха на мода продукти за след слънце, които съдържат и автобронзанти. Те подсилват и удължават тена.
Когато слънцето е парещо, употребата на слънцезащитна козметика всеки ден става просто задължителна. Голяма част от клиентите на козметичните компании обаче все още не знаят, че слънцезащитната козметика трябва да се използва целогодишно, а не само през лятото. Това, че слънчевите лъчи не се виждат, не означава, че не съществуват и не променят структурата на кожата. Ултравиолетовите лъчи преминават през облаци и стъкла и дори през есента, пролетта и зимата при невнимателно излагане на слънце по време на разходка или каране на ски също може да се получи слънчево изгаряне.
0 коментара