Законът за бюджета на НЗОК за 2019 г., или как се създава юридически абсурд
Каква е оценката на юристите за преходните и заключителни разпоредби, с които се променят 17 здравни закона


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Изцяло неприемлив като законодателна техника, юридически абсурд и управленски скандал. Това е оценката на юристи и експерти за подхода на управляващите да използват преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на здравната каса за 2019 г., за да прокарат през тях промени в 17 други закона, голямата част от които нямат нищо общо с управлението на парите на касата. Това дава и сериозни аргументи за сезиране на Конституционния съд (КС), защото с предишни свои решения той вече е дал индикации, че с преходни разпоредби към ежегодните бюджетни закони е нормално да се променят само такива закони, които имат пряка връзка с бюджета.
Същевременно конституционалистите са твърде скептични, че КС би се осмелил да събори един бюджетен закон, пък дори и само преходните му разпоредби, които нямат нищо общо със сметките. Политическият ефект би бил голям, а настоящият състав на КС по традиция избягва скандалите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.