Д-р Даниела Дариткова: Здравната каса има резерви да увеличи стойността на клиничните пътеки още сега
Председателят на парламентарната здравна комисия пред "Капитал Здраве"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Д-р Дариткова, как според вас трябва да се реши въпросът със съществуването на множество лечебни заведения и обоснованото недоволство в цялото съсловие от ниските заплати?
- Няма как да се даде обобщена картина за заплащането в сектор здравеопазване, защото всеки конкретен случай на лечебно заведение трябва да се разглежда индивидуално. От гледна точна на общото ниво на заплащане в министерството на този етап са събрани информации само по отношение на заплатите на медицинските специалисти в общинските и държавните болници. От тази информация, която касае и основни брутни заплати, остава впечатлението, че в различните лечебни заведения има голям дисбаланс между нивото на заплащане и интервенцията на министерството в посока на създаване на методика, която да позволи на директорите на лечебните заведения до някаква степен да балансират разликите, ще бъде полезна. Но в никакъв случай министърът на здравеопазването не може да определи конкретното ниво на заплащане, защото отговорността за него е на всеки директор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Каквато е "експертизата" на Дариткова/Ананиев/Начева и Со, такова и състоянието на здравеопазването - клисаво.
Юридически болниците - търговски дружества, са изравнени с баничарниците: колкото повече клиенти/пациенти обслужваш, толкова повече печелиш. Само че болниците имат поставен от НЗОК лимит на плащанията, т.е. когато, лекувайки здравноосигурени си свършат лимита, би трябвало да престанат да лекуват, защото оттам насетне касата не само не плаща лечението, но и ги глобява.
Лимитите стигат за около половин година. Втората половина се лекува на кредит. Затова болниците трупат дългове. Затова и заплатите са ниски - просто спечеленото през първото полугидие трябва да стигне за издръжката през цялата година.
Няма бизнес, който да оцелее при този модел!
Масово болниците съдят НЗОК за неразплатено лечение и масово печелят делата. Това е от години и Дариткова прекрасно го знае, но не й изнася да говори по темата. Защото няма капацитет да намери решение. А решението е много ясно - смяна на модела. И пак опираме до капацитета...
Директорите на общинските болници да ги промотират през завършващите медици?!
Директорът на ямболската болница може да привлече млад специалист само ако студентът е вързан на стол и му опре пистолет в челото!
С какво да го привлече? Че в ямболската болница може да се снима филм за Юлия Вревская от Освободителната война без да се правят някакви размествания!
Ако, че Борисов от 2012 г насам дойдат ли избори всеки път обещава милиони на ямболската болница. И досега - нищичко! Ами вижте "новата" болница в Монтана: издигната на тухла си е вече 30 г...А "педиатричната болница" на царя в карето на Александровска - същата работа...
Спасявайте се, колеги!
Надеждата ми е, че след години, когато може би нещата у нас ще се променят, може би ще се върнете.
Много може би...
След Дариткова и Со трябва да се обеззаразява!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.