// СПЕЦИАЛНИ ИЗДАНИЯ / Здраве
Проблемите пред донорството
Държавата не стимулира даряването на органи и изършването на трансплантации
Кой може да бъде донор?
Кой може да бъде дарител?
В България съгласието за даряване е по подразбиране, освен ако в здравната книжка не е вписано несъгласие за вземане на органи, тъкани и клетки след смъртта и това не е отразено в регистъра на Агенцията за медицински надзор, която пое функциите на Изпълнителната агенция по трансплантация. Дори ако самият пациент не е декларирал изрично несъгласие, даряването на органи може да бъде осуетено от неговите родители, съпруг/а, дете, брат или сестра.
Донор може да бъде всяко лице над 18-годишна възраст, стига органите му да бъдат годни за трансплантация. Ако донорът е мъртъв, трябва да бъде установена трайната му мозъчна смърт.
Органите се получават от пациенти, които са записани в листата на чакащите за съответния орган. Забранено е донорът и реципиентът (получателят на органа) да бъдат идентифицирани.
Какво спира дарителите?
Основният проблем, който желаещите да дарят органите си обикновено посочват, е неубедеността им, че ще бъдат наистина лекувани по всички възможни начини, ако са се съгласили да бъдат донори след смъртта си.
Пречка пред донорството са тежките заболявания, които пациентът има или е имал приживе – рак, ХИВ, хепатит, различни генетични заболявания и др.
Само няколко хиляди души са заявили, че са абсолютно против да бъдат донори след смъртта си.
Обикновено около дискусиите за донорството има и още няколко проблема. Първият е организационно-финансов – болниците не получават финансиране за поддържане на екипите си, които активно търсят подходящи донори.
Другият основен проблем е законодателен - в България не са разрешени кръстосаните трансплантации и трансплантациите, при които донорът и реципиентът са от различни кръвни групи, които пък рутинно се извършват в други европейски страни или пък в съседна Турция. Самите трансплантации, които се покриват от държавата, са недобре остойностени и това не мотивира лекарите да ги извършват.
Съществува и психологическата бариера пред близките да вземат решения за даряването на органите.
Всичко това все повече превръща България в държава, в която вторият шанс след трансплантация е все по-трудно постижим.
Здраве
Текстът е част от специалното издание "Здраве", което се разпространява заедно със седмичния "Капитал" в периода 24-30 май.
Още по темата
Съдът: Отказано лечение на дете в чужбина е дискриминация
Решение на Пловдивския административен съд за вредите, причинени от бездействието на властите по здравната политика
10 юли 2019
GORA се намира в най-динамично развиващия се район на град София - "Хладилника"
22 ное 2019, 1631 прочитания

3 юни 2019, 1838 прочитания
6 дек 2019, 3965 прочитания
6 дек 2019, 2560 прочитания
6 дек 2019, 2251 прочитания
6 дек 2019, 2095 прочитания
6 дек 2019, 1875 прочитания
Ако не се лекуват, те могат да предизвикат редица усложнения