Как цената на лекарството стана по-важна от това дали лекува
Механизмите за контрол на разходите на здравната каса водят до все по-труден достъп на пациентите до лечение
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През последните две години управляващите упражниха върху фармацевтичния пазар и пациентите сериозен, безпрецедентен натиск да контролират бюджета за лекарства на здравната каса. Това се случи чрез опит за мораториум върху иновативната терапия в края на 2017 г., въвеждане на механизми за проследяване на ефекта, с нови поправки в законите и наредби, с които се въведе механизъм фармацевтичните компании да възстановяват на здравната каса стойността на лекарства, изписани от лекарите над лимита, с поправка, която задължава компаниите да подаряват на касата новите лекарства, и с въвеждането на механизма за разходоефективност, според който се изписват най-евтините терапии.
"Човек остава с впечатление, че по-добрият резултат от лечението вече не е от чак толкова голямо значение. Това, което е от значение, е да няма преразход за лекарства и е най-високата цел, която се преследва в момента", смята Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании.Той допълва, че през последните години държавата наистина е увеличила публичните разходи за лекарства, но България продължава да е сред държавите в Европа с най-нисък разход за здравеопазване на глава от населението, в това число и за лекарства. Освен това 20% от плащанията на касата за лекарства всъщност са данък добавена стойност, който се връща в държавата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.