Д-р Стефан Стефанов: Най-честите аневризми на аортата са в областта на корема
Ръководител отделение по съдова хирургия в "Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център"


Съдържание от Acibadem CityClinic Сърдечно-съдов център

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Какви са основните заболявания на аортата?
Най-честите заболявания на аортата са стеснения или запушвания, разширение или аневризми, както и аортните дисекации или разцепване на аортната стена. Причините в огромния процент от случаите са атеросклерозата и образуване на плаки в стената, повишено кръвно налягане и много по-рядко вродена слабост на съдовата стена, или т.нар. еластопатии.
Кои са най-честите случаи на аневризми, какви са симптомите? По какъв начин ги лекувате?
Най-честите аневризми на аортата са в областта на корема под нивото на бъбречните артерии. Срещат се обаче и над това ниво и могат да обхващат всяка част от коремния и гръдния раздел на аортата.
Препоръчително ли е и в какви случаи изследване за наличие на аневризма на коремната аорта?
Много често аневризмите на аортата могат да съществуват без каквито и да е сериозни оплаквания. Нерядко пациентът забелязва в легнало положение окръглена пулсираща подутина в корема, но без болки или други проблеми. Голяма част от коремните аневризми се откриват случайно при ехографски преглед по повод съвсем друго коремно или бъбречно заболяване. Безсимптомният стадий преминава в стадий на оплакване съвсем индивидуално, но най-често с увеличаване големината на аневризмата или изтъняване на нейната стена. Появяват се болки в корема, най-често в областта около пъпа, където се локализира самата аневризма. Тези оплаквания възникват при покачване на кръвното налягане. Друг рисков фактор е повишено налягане в коремната кухина - при физически усилия, при затруднено изхождане по голяма нужда, травма в корема и др. Най-опасното усложнение безспорно е спукването на една аневизма. Оплакванията са остра режеща болка в корема, неповлияваща се от болкоуспокояващи. При известна аневризма и поява на болка в корема пациентът трябва да постъпи за спешна хоспитализация в най-близката съдова хирургия. Лечението се извършва чрез отворена операция или ендоваскуларно лечение със стент-графт. В ръцете на подготвен специалист дори и при реализирана руптура на аневризма съществуват шансове за успех при навреме поставена диагноза и взети спешни мерки. За да не се стига до спешни операции, е добре лечението да се извършва в планов порядък. Тоест, когато е открита аневризма на аортата, тя трябва системно да бъде наблюдавана чрез ехо-доплерова сонография. Ако се явят болки или тя нарасне над 5.5 см или се увеличава с над 0.5 см на година, трябва да се мисли за лечение.
По какъв начин се диагностицират и лекуват стесненията на каротидните артерии?
Друго опасно съдово заболяване, което нерядко протича безсимптомно и дава сериозни усложнения, е стеснението на сънните артерии. Разбира се, в определени случаи пациентите се оплакват от временна загуба на зрение или равновесие, понякога от появи на кратка загуба на съзнание. Отново причината е в атеросклерозата, която бавно и постепенно води до натрупване на плаки в просвета на съда до достигане на критичен праг. След което настъпва мозъчен удар или инсулт с различни неврологични изяви, съобразно зоната в мозъка, която е засегната. Възможните усложнения са от говорни нарушения, трудност или загуба на възможност за движение на един или два крайника от срещуположната на запушената сънна артерия страна. Дори и когато развитието на инсулта не е с фатален край, в огромната част от случаите се стига до тежка инвалидизация на пациентите. За да се премахне опасността от тези усложнения, е задължително при преглед от съдов хирург на хора с рисков профил да се извърши ехо-доплерово изследване на сънните артерии. Това е метод с много висока диагностична способност, който помага за откриването на неразпознати стеснения на сънните артерии.
В Отделението по съдова хирургия на Университетска болница "Аджибадем Сити клиник" наред с множество оперативни и ендоваскуларни намеси върху съдовете на долните крайници всяка година се извършват десетки операции на аневризми на аортата в коремната и гръдната й част, при това с впечатляващ успех. В нашето отделение преди две години започнаха да се извършват най-сложните операции в съдовата хирургия - при торако-абдоминални аневризми на аортата. До момента ние сме единственото отделение в страната, занимаващо се с тази тежка съдова патология. В отделението се извършва и ендоваскуларно лечение на аортни аневризми при спазване на световните стандарти за избор на правилен метод.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход