- Проектите трябва да протичат на два етапа - подготвителен и същинско внедряване
- Максималният срок за всеки проект е 5 години
- Иновативната група трябва да има минимум двама члена и минимум един, който е земеделски стопанин
Над 350 оперативни групи за внедряване на иновации в селското стопанство вече са започнали да действат на територията на ЕС, като до 2020 г. всяка държава от съюза ще подпомага между 6-7 и над 850 такива. Тези данни бяха представени по време на конференцията "Наука и иновации в подкреэээопа на земеделието", организирана от "Икономедиа" в края на ноември по проект, съфинансиран от Европейската комисия (виж карето).
България предстои тепърва да започне схемата за иновации в програмата за развитие на селските райони, като очакванията са по нея да бъдат финансирани 20 оперативни групи до 2020 г. Първият прием по схемата трябва да започне през май с бюджет от 10 млн. евро.
Кой може да получи финансиране
Един от основните приоритети за настоящия програмен период е създаване на устойчиво селско стопанство, включително и чрез инвестиции в иновации. За целта в програмите за развитие на селските райони във всички държави има заложена схема за иновации. Идеята е да се създават оперативни групи, които да работят по иновация, която да може да се приложи в практиката. В България тази схема трябва да стартира за първи път през май, като проекти ще могат да се подават в тримесечен срок. Въпросната оперативна група трябва да има минимум двама членове и задължително поне един член, който е земеделски производител. Сред участниците в нея могат да бъдат още научни институти, университети, опитни станции, консултантски организации, фирми от преработвателния сектор, неправителствени организации. Максималната сума, която може да получи един проект, е 1 млн. евро.
Как протичат проектите
Проектите за внедряване на иновация могат да бъдат с продължителност от 5 години, като изпълнението им ще протича на два етапа. По време на първата фаза, която е за сформиране на групата, ще може да се правят проучвания на приложението на иновативния проект, анализи на конкретните производствени методи, както и избор на потенциални стопанства, в които да се приложи иновативната идея. Тези предварителни дейности могат да бъдат в рамките на една година и да се финансират 100% от програмата. Тук обаче има заложен лимит на средствата, който е е 15 хил. евро.
Следващата втора фаза от проектите, която е за същинско изпълнение на иновацията, може да продължи максимум 4 години. През нея ще се финансират два вида дейности - инвестиционни разходи, за които има таван на подпомагането от 70%, както и неинвестиционни като заплати, осигуровки, маркетинг и др., които могат да бъдат финансирани 100% от програмата. България да подкрепи 20 оперативни групи за иновации в страната. Това е съпоставимо спрямо целите, които са си заложили държави като Кипър, Чехия, Словакия, Румъния и др.
Държавата в ЕС, която се очаква да подкрепи най-много иновативни групи, е Испания. Тя е заложила в своята програма цел от 852. В топ 3 попадат още Италия с цел да бъдат създадени над 620 групи, както и Гърция с над 430.
Над 350 групи вече работят в ЕС
Над 350 оперативни групи за внедряване на иновации в селското стопанство вече са започнали дейност, съобщи по време на конференцията "Наука и иновации в подкрепа на земеделието" Пол ван дер Слюз, член на европейското партньорство за иновации в селскостопанския сектор EIP-Agri. Към момента над половината от действащите оперативни групи са в сферата на растениевъдството, а 33% - в животновъдството. Сред вече сформираните групи има такива, които търсят решения в горския сектор, както и такива, които комбинират няколко различни отрасли. Видовете иновации, които могат да бъдат подкрепени, са с различен фокус - създаване на нов продукт, пилотни проекти, но също и решения, свързани с опазването на околната среда, климатичните промени, скъсяването на веригите на доставка на храни и др. Към момента най-голяма част от създадените групи работят в сферата на растителната защита, прецизното земеделие и агроекологията. По думите на Ван дер Слюз важният принцип е, че иновацията, която бъде създадена, трябва да генерира познание, до което свободен достъп ще имат всички.- Проектите трябва да протичат на два етапа - подготвителен и същинско внедряване
- Максималният срок за всеки проект е 5 години
- Иновативната група трябва да има минимум двама члена и минимум един, който е земеделски стопанин
0 коментара