Да помечтаем за ниски лихви
Правителството се опитва да притисне банките да свалят цената на кредита, но резултат едва ли ще има
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Много хаотично написана статия. Няма никаква логическа последователност и така и не разбрах основната идея. Липсва журналистическата позиция. Представлява преразказ по цитати, някои от които даже не са дадени и за самия вестник
И ако това за лихвите е несериозно като замисъл и почти невъзможно като изпълнение, изведнъж в каре се появява далеч по-сериозната тема за ДДС, която дано да е анонс към друг материал, за да не увисва
Няма се уморя да повтарям - дните просрочеие за класифицирането на кредит като проблемен/лош се УДВОИХА като започна кризата.
Не е коректно в текста да се посочва какъв е техния процент 2007 и 2011 без да се уточнява за какви реално дни просрочие говорим. Наистина е много некоректно.
Това са фактите! Каква позиция по точно искате....дали ще има тристранка и какво ще се реши на нея ли...? Ако банките решат да намалят лихвите, за да угодят на правителството /което ми е много съмнително/, то банките ще намерят походящия начин да си съберат уговореното "намаление" под друга форма, например по високи такси или въвеждането на такива при обслужване! По- добер няма как да стане, да сега или в близките 3-4 години.
Нормално е лихвите по кредитите да се променят в хода на изплащане на кредита, както да се покачват, така и да намаляват. Това, което се прави у нас и което не е нормално е лихвата да се повишава след сключване на договора, по причини неупоменати в договора и зависещи само и единствено от банката. Едностранното и произволно покачване на лихвата след като клиентът е хванат в капана на кредита е в нарушение на закона. По-специално на Закона за кредитните институции и на Закона за защита на потребителите, който пренася положенията на съответната Европейска Директива. В тези актове се казва, че когато цената е неясно определена, то това е неравноправна клауза в договора. А лихвата е цената на кредита. Проблемът се корени в безотговорността на банковия регулатор – БНБ и в това, че у нас няма ефективна защита на потребителя на банкови услуги.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.