45 заменки стигат
След очакваното решение на ЕК, че сделките са нерегламентирана помощ, остават въпросите кой и дали ще плати щетите за бюджета
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Едва ли някой е имал съмнение, че замените на държавни гори в планински и черноморски курорти с гори на частници във вътрешността на страната, при това на цени далеч под пазарните, е гвоздеят в програмата от порочни практики в министерство на земеделието. Схемата беше прекратена през 2009 г. след натиск от Брюксел и след като в частни ръце преминаха близо 33 хиляди декара държавни гори. Част от тях отдавна са превърнати в строителни площадки, други са преминали през ръцете на няколко собственици, трети са под запор от кредитори, четвърти са ипотекирани за десетки милиони левове – много над цената, на която са придобити. Пет години след края на схемата дойде и очакваното решение на Европейската комисия, че заменките са нерегламентирана държавна помощ, а фирмите, получили конкурентно предимство в резултат на сделките, трябва да доплатят или да приемат разваляне на договора с държавата.
На този ужасно късен етап от историята със заменките има няколко много важни въпроса. Единият е дали българското правителство (което ще се смени след изборите на 5 октомври) ще обжалва постановлението на ЕК. От списъка със заменките и цените, на които са договаряни, става ясно, че от него пряко засегнати са ограничен кръг от бизнесмени като Гриша Ганчев, Христо Ковачки, Тодор Батков, Димитър Борисов и други, тясно свързани с властта през годините, без значение коя партия е на власт. Въпреки че евентуалното решение на България да не обжалва документа ще е прецедент в историята на ЕС, обратното ще е твърде трудно обяснимо публично - представете си как новото правителство още в първите си дни започва да защитава тъмни сделки от миналото. Парите от заменките така или иначе ще трябва да се върнат в бюджета, така че общественият интерес е ясен. Засега по всичко изглежда, че служебното правителство с облекчение ще прехвърли топката на следващия кабинет, а и двумесечният срок за първоначален анализ на щетите от заменките изтича на 5 ноември.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Сега да ги платят партиите, които тогава бяха на власт. Вместо да получават субсидии парите ще се събират за глобите.
Едва ли със субсидиите ще успеят да ги платят. Не го подскокоросвай, че току виж си гласивали и по-големи - нали ще плащат...
Лошото е, че на м*тряла паметта му до колкото я има е доста къса. И няма нужда да се обзалагаме, че пак тия дето ги разрешиха ще ядат и то мощно от баницата...
Няма никакъв начин парите да се вземат от дружествата или лицата, които са получили държавните имоти в замяна на своите. Освен ако не се поиска унищожаване на сделка поради пълен кретенизъм на тези, които са ги сключили от страна на държавата. Но и това ще отнеме години съдебно оспорване, въпреки че е ноторен факт.
Всичките от списъка - разсекретени ченгета! Чехите и унгарците като гласуваха 1990 г. с 90%: 10% срещу комунягите, сред демократите и там си имаше 1/3 внедрени агенти, но пак не стигнаха, за да провалят декомунизацията на държавата. Разобличиха ги и ги изкараха от обществения живот. Тук си плащаме за простотията вече 25 години и се очертават поне още 25
И отляво, и отдясно се говори за някакво задкулисие, а това вече от смешно става идиотско! Защото е ясно коя дърпа конците и кой прибира парсата!
"... ограничен кръг от бизнесмени като Гриша Ганчев, Христо Ковачки, Тодор Батков, Димитър Борисов и други, тясно свързани с властта през годините, без значение коя партия е на власт..." - ето ги така наречените олигарси, които дърпат конците - някой да не знае и неспоменатите тук?!
"...бяха привлечени като обвиняеми бившият министър на земеделието Нихат Кабил, бившият министър на Държавната агенция по горите Стефан Юруков и изпълнителният директор на Държавното горско управление Илиян Симеонов от времето на тройната коалиция..." - ето ги корумпираните, изкълвали трошичките от тъмните сделки - някой да каже, че са невинни?!
Но за да е ясно, че само в България 2+2 не прави четири, бермудският триъгълник затваря и третия си ъгъл: "След три години разследване СГП е преценила, че няма данни за извършено престъпление..." - някой да смята, че наистина не е извършено престъпление? Ето ни я и независимата съдебна власт!
Какво задкулисие, каква неформална власт, какви пет лева?!
Облагодетелстваните са налице, съдът защо да чака.
Предприемат си действията, който може да си плати разликата да си я плати, който не връща земята и си получава боклука, с който е заменял.
Лошото е, че горските площи не се оценяват на високи пазарни цени и превръщането им в индустриални зони, за тези които са примамливи са многократно по-скъпи.
Срещу тези земи в Обзор, Пампорово и т.н. какви земеделски или горски площи са предоставени. Естествено някакви боклуци.
Че много ясно, че сделките не са наред.
Да си плащат и да връщат. Да си отнесат и съответните глоби.
Ето, че пак стигаме до съдебната ни система. Куца, куца и то много куца. Вместо да се самосезират, отново трябва да се пише за да ги накараш да работят лапачите.
А превръщането на горските площи в индустриални площи и обезкостяването им допълнително води до други щети в държавата. Нека после да не питат откъде тези наводнения в цялата страна.
Горите си имат функция. Спрете изсичането им.
Нека се извадят имената и партийната принадлежност на извършилите и облажилите се от тези заменки за да се види заради кого сега ще плаща българския данъкоплатец.
http://iconomicabg.blogspot.com
а някои от тях са водачи на партийни листи в момента, като например Явор Хайтов водач на листата на ББЦ за Враца...
за това пиша:
http://dnes.dir.bg/news.php?id=4184511
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход