Защо България не гони руски дипломати
Изключването от акцията няма да промени отношението на Русия, но рискува доверието на европейските партньори
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Историята с координираното изгонване на руски дипломати от различни страни в един момент заприлича (по сполучливото определение на BBC) на Евровизия. Бройката на изгонените се съобщаваше по държави като резултатите от естрадното състезание - Франция (4), Унгария (1), Италия (2), Литва (3)... В тази дипломатическа Евровизия България отново попадна в ролята на аутсайдер - тя пее леко фалшиво и встрани от общите тенденции.
До сряда вечерта 26 държави от Европа, плюс САЩ, Канада и Австралия бяха екстрадирали руски дипломати. Сред тези, които не го правят, са малки държави като Люксембург и Малта, които обясниха, че посолствата им се състоят от двама души и ако изгонят един от тях, ще им бъде крайно невъзможно да поддържат каквито и да било отношения с Русия при реципрочни действия от нейна страна. Нова Зеландия също обяви, че би изгонила някой дипломат, но не е установила за нито един от тях, че е служител на руските служби, каквито се твърди, че са експулсираните от другите западни държави. Сред държавите, които се включиха в кампанията на солидарност с Великобритания след отравянето на бившия служител на руското военно разузнаване Сергей Скрипал, бяха дори Македония и Албания (1) и Молдова (3). Дипломати изгониха и смятаните за проруски европейски държави като Унгария (1) и Италия (2).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Много полуистини подмятате като железни доводи. България не "отзовава посланика си", както пишете. Отзоваване на посланик означава понижаване ранга на двустранните отношения и другата страна е длъжна да отзове и своя, а руския още бил тук. Коцев е извикан на "консултации", както беше извикана на консултации от Анкара и Нейнски, преди парламентарните избори, когато турски министри играеха за Местан. Това са две много различни неща и не прави чест на цял главен редактор да не ги знае. Всъщност заблуждава с неверни внушения.
А щом лично главният редактор да се ангажира с твърде пробита теза, това е съществена оценка за ефекта от неубедителното представяне на останалия персонал до момента.
Видимо ОК съзнава, че подкрепата е повече от формална (изключвам САЩ и Украйна) Затова се обяви разкриването на "съвършено секретните" данни около инцидента. Това се оказаха 6 стр. имюстриран преразказ на вестникарски публикации. - бродят в мрежата, вижте ги, ако искате. А и се смени неочаквано версията за мястото: Скрипал били отровени не в ресторант, а на безлюдна пейка... Така се отговори на логичния въпрос как от цял ресторант само двамата руснаци ги е хванало.
Цялата истерия много наподобява тоталния натиск, който се стовари на България след обвинението, че стои зад покушението срещу папата. Тогава и свидетели се появиха, и ЦРУ помагаше, и Стърлинг цяла книга написа.
Технолозите са същите. Защо да си сменят технологията, когато тази работи?
Защото може туризма ни да се озове в подобна на турската ситуация преди 2-3 години и от това да загубим не само милиарди,а направо да си унищожим бранша.Само,че турците са с много възможности да поправят грешката си докато ние сме си голи цървули вече сто години и няма какво да извадим от ръкава си!!!
Направо бъдещето на държавата зависи от расийските тьотки по скапаното Черномория, зарежи.
Защо България не гони руски дипломати?
1. Защото не са предоставени никакви доказателства, уличаващи Русия. Британците се оплетоха във версиите си и вече започват да звучат нелепо, крият факти, не показват отровените, а Международната организация за борба с хим. оръжия към ООН все още не е завършила разследването си.
2. Защото Русия няма мотив да трови бившия си шпионин и да предизвиква международен дипломатически скандал в такъв момент - около избори, преди Световното, когато се решава доставката на руска газ към Европа и пр. Но подобен мотив имат САЩ и Западът, затова и избързаха да обвинят Русия още преди да се проведе разследване.
3. Защото вече имаме опит с фалшиви британски обвинения за хим. оръжия, които доведоха до война. Защо сега да им вярваме?
4. Защото това е шпионска война между две отделни държави и ние не трябва да се месим в нея - предатели, двойни агенти, тройни агенти, джеймсбондовци и пр. истории не ни касаят.
5. Защото искат от нас да сме солидарни, но Британия беше ли солидарна с България когато ни приемаха в ЕС и наложиха по-ниски субсидии на нашите земеделци за да не сме им конкуренция в "общия свободен пазар"; когато затвориха трудовите си пазари за българи в "свободния трудов пазар"; когато ни накараха да спрем българо-руски проекти като АЕЦ Белене и Южен Поток, от което изгубихме милиарди и все още плащаме, но без да ни компенсират по никакъв начин; когато ни накараха да затворим блокове от АЕЦ Козлодуй като условие за еврочленство; когато ни нарязаха ракетите; когато си измислят неписани правила за да ни държат извън Шенген; когато не налагат визи за САЩ, въпреки че тя не маха визите за български граждани; когато Турция се месеше в нашите избори и отзовахме посланика си от Анкара, те отзоваха ли своите?
6. Защото България се намира в периферията на ЕС между Европа, Русия и Близкия изток, затова и следва да запази неутралитет, подобно на Австрия, която е в Централна Европа и пак се самоопределя като мост между Запада и Изтока и пази неутралитет, какво остава за нас. Ние ще пострадаме най-много и ще понесем ударите от всеки един конфликт, бил той военен, икономически или дипломатически, но ползите за нас са нулеви. Големите държави все некак ще се разберат с Русия после поради взаимен интерес, но ние ще останем най-прецакани както винаги.
Не случайно и Гърция, и Кипър отказват да гонят руски дипломати, те знаят че в една война срещу натовска Турция Западът няма да се намеси и пак ще опрат до Русия, затова и не рушат мостовете си с нея.
7. Защото правителството е наясно, че над 80% от българите не одобряват гонене на руски дипломати и това ще бъде камъкът, който ще обърне каруцата, както стана и при предишното правителство с антируската истерия на "реформаторите" и президента. Българите са чувствителни на тема геополитика и изпитват силна неприязън към лицемерието на Запада, особено когато България бива замесвана в чужд сценарий и то срещу Русия.
8. Защото управляващата коалиция ще рухне отвътре и ще се разцепи.
До коментар [#8] от "
enu01558153
":
Само след 10 мин и постингът ви ще е изтрит с обяснението, че не е по темата. Откакто снощи повдигнах въпроса за езика на омразата, който Капитал оставят свободно да се лее тук, ме трият, дето ме сварят . Е, вече ви изтриха...
И за не ме се случи същото -
СЕГА ПО ТЕМАТА:
Г-н Борисов отигра (за мен учудващо удачно) привикването на посланик Коцев. Това се прави при проблеми в двустранните отношения и е нещо като предупреждение, но не се възприема за враждебен акт. Мандатът на г-н Коцев изтича и вероятно виждането на г-н Борисов е бил да не го връща в Москва, а тихичко да изпрати новия посланик. Не съм сигурен, че г-н Борисов ще може да устои на натиска от "евроатлантическите партньори", които няма да допуснат докато те са в ...., някой да ходи целия в бяло.
Ако г-н Борисов се превие и изгони макар и един-единствен, най-отявления руски шпионин, но който е с дипломатически имунитет, за България ще настане тежко време.
България в очите на руснаците е предател. 74% твърдят това и само 4% са на обратното мнение. България не е геополитически фактор като Турция, за да й минават номерата, нито русофилска Сърбия, та Русия да си затваря очите и да й подарява ескадрила МиГ-29.
1. България на 1.1.2020 г. остава без газ. Руският по Трансбалканския газопровод спира, а друг не е договорен. Нито ще тръгне по непостроените Трансанадолски и Трансадриатически газопроводи азерски газ, въпреки пътеката, която направиха до Баку Плевнелиев (4 пъти), Борисов (3 пъти) и Радев (веднъж). Газпром в началото на месеца спря строителството на втората тръба на Турски, по която трябваше да върви газ за Южна Европа до Италия, защото ЕС продължава да не дата "железобетонните" гаранции, които поиска Путин след фиаското на Южен и продължава да си прави оглушки. Тръбата под Черно море към Турция е с дебит 15.5 млрд куб.м и си е за Турция. Можем да построим 2-3 газови връзки с Турция, но никой не отговаря на въпроса откъде ще дойде газа, за да потече по тях? Турция има недостиг на газ и вкарва значително по-скъп втечнен от Катар с газовози през Суецкия канал. Борисов си приказва с Ципрас м.г. при Александруполис да строим съвместна инсталация за разтоварване на втечнен газ. Нямам идея там нещо прави ли се. А и да се прави - ще се направи ли до 1.1.2020? После - да не забравяме, че втечнения е поне с 50% по-скъп от тръбопроводния. Скочи ли с 50% цената на газа, няма правителство, което да устои. Г-н Борисов си прави сметката тогава да е вече президент и хич не му е зор. Така си мисли, де...
2. България плати 1,3 млрд лв за поръчаните на Атомстрой експорт 2 веактора. Увити в найлони те от началото на зимата са в Белене. Няма и навес отгоре им... Фабричната консервация е за 6 месеца. Те изстичат през април-май. За да се удължи гаранцията, трябва да се върнат и производителя да ги разконсервира, прегледа, подмени каквото се налага, да ги консервира отново и пак да се изпружат на ливадата в Белене... Мисля си, че ще стане досто по-просто: руската страна с пълно право ще заяви, че тези реактори не са съхранявани според изискванията и тя не може да ги вложи в ядрена централа....
3. Руските туристи са, колкото и да е неприятно да се припомня, въздухът и водата за българския туризъм. Турците още помнят празната Анталия, Бодрум, Белек. Българите намазаха да летуват на половин цена.
С удоволствие слушам лакърдиите на г-н Смилов, който с по-дълго взиране може да ве накара да приемете бялото за черно, но в случая и той и г-жа Чернева говорят само хлъзгави евроатлантически клишета.
Та заради изброеното не бива да оставяме съдбата си в ръцете на политически марионетки. Припомнете си какво стана с Турция след свалянето на Су-24. Всичко руско (освен газа) спря.
При нас, като бивши братушки, ще е по-сурово.
Слабо, Лазаров. Неубедително. Сам си надувате пропагандни балони и после си се борите с тях с пот на чело. Като оня кеч по телевизора, дето мислех, че си е убийство на живо, а то било театър.
Натискът от "евроатлантическите приятели" трябва да е космически. И едва ли се изразява само с непрекъснати звънения по телефона. Ердоган заради Турски поток бе изправен пред война с Русия заради сваления самолет, преживя опит за преврат, гласяха му отцепване на 3 окръга във Велик Кюрдистан.
И какво ще спечелим от "евроатлантическата солидарност"? Уважение...
През 1940 г. е сигурно също е било съвсем естествено да се присъединим към Хилядолетния Райх, който за 3 седмици е прегазил Франция, Белгия и Холандия. Но за сърбите и гърците не е било толкова естествено. Стиснали са зъби, казали са ОХИ, сражавали са се с нацистите, дали са жертви, но са били на вярната страна.
Българските управници са лишени от способността да виждат по далеч от носа си. Сега също.
А Богдан Филов все пак е бил невероятен ерудит, а не милиционер.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.