Защо не познават метеоролозите
Прогнозите за времето по целия свят трябва да се справят с предизвикателствата на новия климат, а българските и с лошо управление
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За всеки уважаващ себе си метеоролог въпросът от заглавието е ужасяващ. Първо, обобщенията за цяла професия са неверни. Второ тяхната работа не е да "познават", а да правят прогнози с различна степен на вероятност. И трето, въпросът засяга една чувствителна за тях тема - с промяната на климата моделите, с които те са свикнали да работят, стават по-малко валидни. Нито една средносрочна прогноза например не предвиди с висока степен на вероятност сериозните валежи през последните месеци в България. Промяната в климата обаче може да се компенсира от нови технологии - от суперкомпютри до изкуствен интелект, които позволяват по-точно да се каже какво ще бъде времето през следващите седмици и месеци.
За българските метеоролози въпросът защо не познават има и още една, болезнена страна. Тяхната работа е слабо финансирана и лошо организирана в архаична и неефективна организация като БАН. Това прави прогнозите на Националния институт по метеорология, да го кажем деликатно, трудни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Хайде, бе, още Симеон Дянков беше казал, че ще вземаме прогнозата за времето от СиЕнЕн, какво толкова?
До коментар [#1] от "evpetra":
Заминавай в Турция, където ти е рожденното място
До коментар [#2] от "Boris Valentinov Dimitrov":
Какво общо има тук Турция?
Между другото, пише се "рождеНо", а не "рождеННо".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход