С парите от ЕС: вместо Tesla, тунингован Голф
България има 12 млрд. лв. в Плана за възстановяване и ще ги похарчи предимно за същото, за което и досега


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Българският план за възстановяване обединява предимно стари проекти, за които досега е нямало достатъчно финансиране.
- Основните акценти - саниране, напояване и мрежи за телекомите, трудно могат да станат катализатор за бъдещо развитие.
- В документа липсват конкретни цели за реформиране на икономиката и развитие на страната.
Ако мислите, че в момента правителството има твърде голяма намеса в икономиката, пригответе се. В следващите 5-6 години тази намеса ще се удвои. От 2021 г. до края на 2026 г. България заедно с всички други държави в ЕС ще трябва да изхарчи парите от Плана за възстановяване и устойчивост - най-големият съвместен финансов инструмент, който ЕС някога е финансирал задружно извън редовния си бюджет. За което и правителство да дойде на власт догодина в София, това ще значи 12 млрд. лв. или 2.4 млрд. лв. на година - де факто удвояване на публичния ресурс, който държавата инвестира всяка година в икономиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Много важно е през пролетта на 2021-ва година да се гласува (живи и здрави дотогава естествено) за една дясна силна партия, която още се чудя коя ще е, но ТРЯБВА да се намери алтернатива на ГЕРБ (в скоби БСП). Няма друга партия (освен БСП, на който ГЕРБ е клонинг), която с толкова много пари от нацоналния бюджет и бюджета на ЕС да е направила толкова малко за поданиците на тая държава. Харчат се милиарди за обръчите на Доган, купува се стиропор за милиард (за калпавите пътища дума да не отваряме) и единствените, които наказват дебело филията си са МВР, както винаги, останалите вълци да ги ядат. С тези 12 млрд можем да рестартираме държавата, но се искат усилия от всички нас...
1. В България се работи да се усвояват средства, не те да постинат официалната цел за която са отпуснати.
2. Капацита за усвояване на средставата е съсредоточен в областите спроед който е разработен т. нар. план за възстановяване.
3. Ако нещо от т.1 и т. 2 не ти е ясно значи не си живял достатъчно дълго в България:)
Но все пак има светлина в тунела! И то много ярка! Бъдещето идва и не пита обръчите от фирми! Утре какт си стоиш получаваш съобщение - искаш ли неограничен интернет само срещу 1 долар на месец? От компания в САЩ или някъде по света, чрез сателит директно на устрйство, кото ще ти бъде доставено с куриер? Искаш ли новта Тесла, с батеря, която се зарежда за 15 мин. с пробег 1000 км. под цената на Голф, която даже няма нужда да купуваш? И т.н.
До коментар [#1] от "geordgeo":
За ДБ, българино. Досега никой не може един компромат да извади срещу тях, а те поддържат дългогодишна позиция срещу ДПС и статуквото. Като искаш промяна, гласуваш срещу течението.
В политиката перфектни няма. Но може да става и много по-лошо.
Топлофикация, съгласно собствените и Общи условия, доставя в абонатната станция толкова топлина, колкото е максималната инсталирана мощност. ВИНАГИ. Ползваш неползваш, санираш несанираш...
Това напълно обезмисля каквото и да е саниране. ВИНАГИ плащаш толкова топлинна енергия, колото е инсталираната мощност на сградната инсталация.
Неадекватността и корупцията на управляващите са проблем през годините след 1989. Но последното правителство на ГЕРБ ни връща в началните години на прехода, когато много често ни управляваха хора, които въобще нямаха идея за какво става дума. Като резултат от онези години получихме тотална разруха в икономиката и огромна инфлация. Какво ли ще е наследството от сегашното управление? За късмет икономиката вече е частна и дивотиите на управляващите не са толкова фатални, както преди.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.