🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Вторият кабинет на Тръмп

Последните промени в екипа на президента ще повлияят на посоката на външната политика на САЩ

Новият държавен секретар на САЩ Майк Помпео има много повече общи виждания с Доналд Тръмп, отколкото предшественика му Рекс Тилърсън
Новият държавен секретар на САЩ Майк Помпео има много повече общи виждания с Доналд Тръмп, отколкото предшественика му Рекс Тилърсън
Новият държавен секретар на САЩ Майк Помпео има много повече общи виждания с Доналд Тръмп, отколкото предшественика му Рекс Тилърсън    ©  Reuters
Новият държавен секретар на САЩ Майк Помпео има много повече общи виждания с Доналд Тръмп, отколкото предшественика му Рекс Тилърсън    ©  Reuters

"Майк Помпео, директорът на ЦРУ, ще бъде нашият нов държавен секретар. Той ще свърши фантастична работа! Благодаря на Рекс Тилърсън за работата му!" Това съобщение се появи на 13 март в Twitter акаунта на Доналд Тръмп. С него в типичния си стил президентът на САЩ съобщи най-важното разместване в своя кабинет до този момент. Два дни по-късно Лари Кудлоу бе избран от президента за съветник по икономическите въпроси, наследяващ на поста Гари Кон. Още седем дни и отново в Twitter Тръмп обяви и смяната на своя съветник по сигурността. Хърбърт Макмастър напуска поста, за да даде място на бившия посланик на САЩ в ООН Джон Болтън.

Това дори не са единствените промени в екипа, направени през последните седмици от Тръмп. Но са ключовите, които ще се отразят осезаемо на външната политика на САЩ в бъдеще. Изминалият месец в Белия дом показа няколко неща. Първо, Тръмп не се притеснява да прави промени, въпреки че продължава да бъде силно критикуван за безцеремонните уволнения на хора в кабинета си, които започнаха само дни след встъпването му в длъжност. Второто, и по-важно - президентът вече не търси толкова различни мнения в Белия дом, колкото силна, дори безусловна подкрепа за идеите си.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ivan_mitev57 avatar :-|
    Иван Митев
    • - 2

    Американският президент Доналд Тръмп, чрез взимането на нови държавни заеми стимулира икономиката на САЩ.
    При допусканата липса на защита срещу вредата от долара президентът Тръмп е със съдба на жертва и подсигуряван провал. При запазване на държавната грешка няма възможност за спасение на САЩ от актуалните щети.

    Нередност?
  • 2
    borodino avatar :-|
    borodino
    • + 3

    Всеизвестно е, че навремето Болтън подкрепяше войната в Ирак, но съвсем не беше единствен. Солидарни с него бяха и Хилъри Клинтън, и Джо Байдън и пр. все още уважавани фигури от американския истаблишмънт, които никога не признаха, че тогава са сбъркали.
    И Болтън, и Тръмп заявяват особена загриженост за Иран и С.Корея, но с тях са солидарни мнозинството конгресмени и значителна част от вашингтонските мозъчни центрове. Болтън далеч не е единственият, който предлага военни мерки спрямо Пхенян.

    Нередност?
Нов коментар