Ловът на липсващите милиарди в КТБ
Поне три международни разследващи компании имат интерес да разследват дупката в банката
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В края на 80-те години на миналия век Bank of Credit and Commerce International (или BCCI) ръководи международния си бизнес от Великобритания. Тя развива дейност в 78 държави и сумата на активите й достига 20 млрд. долара. Сред клиентите й са иракският политически лидер Саддам Хюсеин и други личности със спорна репутация, за които се предполага, че през нея перат пари и финансират терористични групировки. Това е един от поводите в банката да започнат проверки, които се натъкват на множество нередности, сред които прикриване на лоши кредити и вдигане на капитала на банката със заеми, отпускани от самата нея.
Историята е показателна за това, че организирането на тъмни схеми през банките са възможни дори и в държави с развити и добре работещи институции. Но също и че при колапса им щетите могат да бъдат минимализирани чрез международното финансово разследване, в което екип от счетоводни експерти, юристи и полицейски детективи проследяват пътя на парите и правят нужното, за да ги върнат на депозантите и кредиторите. Така през 1991 г. BCCI е затворена, а след 9 години съдебни дела ликвидаторите й успяват да съберат близо 75% от парите на кредиторите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Има ли намесени българи, български синдик, назначен от български съд....нищо няма да се покаже, ще се заметат следите и забравете!
Целта е очевадна.Не трябва да се търсят виновниците и парите,а кражбите да се узаконят.Народа да плаща вересийте те другарите отдавна са ги претопили под чужди имена в недвижими имоти или скъпоценни проиведения на изкуството!?!!!
Не мога да разбера , какво толкова му е трудно да се определи цената им. От всичко върнато - взимат -10-12 % и толкова.
Ако не е на този принцип , а някакви измислени надписани адв. часове и сам. билети и прочие - си е същата кражба, като досега... Period
Глупости на търкалета. Парите са в сараите. Да се започне от там, но с прокуратура наета от вън.
Какво стана с Бисеров и Ц Василев ?
Ловят те ама .."Че ми фанат.... дедовия"
Отново: много важно е, и не само в името на справедливостта, законността и държавността, НО И ПРЕВЕНЦИЯТА, ЗА ДА НЕ СЕ СЛУЧВАТ ПОВЕЧЕ ПОДОБНИ НЕЩА, да се наеме международна престижна западна компания, НО И КАКВО ТОЧНО ЗАДАНИЕ И СЕ ДАВА!!!
ЗАТОВА ВСИЧКИ, ЦЯЛАТА БЪЛГАРСКА ОБЩЕСТВЕНОСТ НЕ ТРЯБВА ДА ДОПУСНЕ ТАМ ДА СТАНАТ ТИПИЧНИТЕ ЗА ТЕЗИ ОТ БНБ И УПРАВЛЯВАЩИТЕ ИМ "ГРЕШКИ" И "НЕПРЕМИСЛЕНИ" НЕЩА, ЗА КОИТО ТЕ "НЕ СА СЕ СЕТИЛИ", ИЛИ "НЕ СА ДОПУСКАЛИ" И ПР. ЛАДАРДИИ И ТЪПИ ОБЯСНЕНИЯ!
Трябва периодично да се информира обществото какво е развитието около КТБ - да не позволяваме да заметат кражбата на 4 млр. лева, всички големи вложители, кредитори на КТБ и останалите банки в България трябва да натискат здраво раздадените кредит да бъдат събрани!!!
До коментар [#4] от "Ivanski":
Процентът си е отделно, но никой сериозен международен адвокат или счетоводител няма да се хване да работи и без твърд хонорар.
Защото Цецо кой знае къде ги е покрил парите - я се намери нещо обратно, я не. Те са вероятно раздадени къде към него си, къде към Дебелио, къде по 50 лева на калпак по избори... та който и адвокат да е, вероятно ще може да проследи къде са отишли, но да възстанови нещо едва ли. Затова ще иска и хонорар на час.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.