Непотопяемa като 70 хил. тона стомана
Потъването на еврозоната все по-зловещо наподобява потъването на "Титаник"
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Сто години са много време. Те могат да изтрият от паметта на хората детайлите както около големите триумфи, така и около големите трагедии. А след себе си (освен ако не се появи някой сладникав, но рекорднобюджетен филм) остават основно сухи данни в енциклопедиите. Така сега можете на един клик разстояние в Wikipedia лесно да научите всичко важно за "Титаник": пътнически лайнер... най-голям за времето си... блъснал се в айсберг при първото си пътуване... потънал на 15 април 1912 г... 1517 загинали... Малцина обаче се интересуват от историите зад тях, които са изпълвали вестниците тогава. Малцина се замислят за невероятната поредица събития, довела до потъването на кораба.
Какво ли ще прочетат наследниците ви след сто години за сегашните проблеми на еврозоната? Нещо като: "Краткотраен паричен съюз между европейски държави, създаден през 2000 г. и разпаднал се през 2012 г. заради дългова криза... вътрешни дисбаланси и политически противоречия между участниците."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
45 коментара
Малко скептично погледнах на сравнението между Титаник и еврото, но след като стигнах до заповедта издадена от капитана на кораба, секунди след като е видян айсберга, съм по-склонен да приема аналогията.
"Ляво на борд, машини пълен назад!"
Все пак най-вероятно е случайно съвпадение а грешки :)
Интересно е в сегашната обстановка дали някой ще помисли за жените и децата
И Титаник бил непотопяем, ама?!
"За да виждат пазарите най-голямата слабост в Европа си има причина и тя е, че съюзът от 27 (а вече и 28) държави с национални парламенти, различно законодателство, исторически наслагвания и политически търкания, е ужасно тромава бюрократична машина. Сега си представете, че след сблъсъка с айсберга на "Титаник", за да се реши по какъв начин да се разпределят спасителните лодки, трябва да се свика събрание на офицерите, чиито решения да се стиковат с компанията собственик на кораба и да се ратифицират от референдум сред пътниците."
Браво на автора, чудесна аналогия с потъването на Титаник.
А като чета за Япония, май тя по-успешно ще се справи с проблемите си от ЕС. Ама тя не членува в никакви съюзи и хич не й трябва.
А ние къде се тикаме?
Добре че е Европа, та американците да я хвърлят на озверелите спекуланти, че иначе те щяха да бъдат на пангара.
Много остроумна аналогия. Поздравления.
Все по-тъжно ми става за Европа с тези европолитици. И с нашите "евро" като Слави Бинев, Дим. Стоянов, Антония Първанова, някогашното Хубаво Наде, проваления кандидат-президент Ивайло Калфин...
Тъжна ни майка.
Къде са България, а Русия в горната таблица ?
Тъмно синята зона там липсва, ама ни потенцял, ни познания имате да го осмислите, камо ли да го коментирате... :)
"Всъщност в тази ситуация единствено печелите, ако сте длъжник, тъй като заемът ви ще се обезцени"
Може ли някой по-финасово грамотен от мене да ме осведоми относно инфлацията... Доколкото знам лихвата съдържа и премия инфлация, т.е. очакванат инфлация се калкулирана в лихвата. Ако се зададе инфлация, то и лихвата би трябвало да се вдигне ?
Прав ли съм или не, и време ли е да си сменям стъклената топка.
весели празници :)
Според мен не е добре да се обяснява на хората, че в момента е най-добре да се задлъжнява защото дългът се обезценява.
Банките няма да оставят вземанията да им се обезценяват.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.