Тахрир №13
Посещение на един от адресите на младите недоволни хора, които тази година станаха внезапно много важни за арабския свят


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Ако не беше Египет, нямаше да има арабска пролет", самодоволно казва младият Нидал, докато се разхождаме из площад "Тахрир". Той, разбира се, е напълно прав. Надигането на арабите започна със самозапалването на Мохамед Буазизи в Тунис и първата арабска революция се случи там, не в Кайро. Но Египет винаги е давал наклона на общественото мнение на арабите и краят на дългата летаргия на Близкия изток е до голяма степен негова заслуга. Буазизи бе искрата, но огънят на "Тахрир" разпали пожара под троновете на диктаторите.
Това е роля, с която Египет е свикнал още от началото на XIX век. По делтата на Нил за пръв път надига глава политическият ислям, а редом до него крачат и първите арабски феминистки. Радикалният ултраконсерватизъм в исляма, днес свързван с богатите държави от Персийския залив, пониква също на египетска почва, но расте в постоянна борба с най-либералните експерименти в историята на арабите. Сред тях са мирът с Израел и признаването на еврейската държава, отново е направено първо от Египет. Тези достижения се проектират към другите араби чрез забележителната египетска филмова и музикална индустрия - вероятно най-известната арабска певица е Ум Кулсум, а египтянинът Наджиб Махфуз е единственият арабин с Нобелова награда за литература.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Препоръчвам статията в Гардиан по тази тема - виж http://www.guardian.co.uk/world/middle-east-live/2 011/dec/23/syria-egypt-yemen-protests-live-updates
Лесно се започна "туитер-революцията", но къде ще спре е друг въпрос. Най- вероятно с фундаменталистки ислямски правителства в целия регион, тогава разговорът ще се води на държавно ниво, съответно и мерките за "смяна на режима".
Интересен разказ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.