

Петър Ганев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Моят призив към вас е да разсъждаваме трезво и да подкрепим един храбър мъж, който със своята преценка и смелост е най-подготвен да защити тази общност и да ни предпази от опасностите и бурите, както и от фаталните последици на анархията...
Думите са произнесени през 1719 г. от член на екипажа на пиратския кораб "Роял Роувър". Те са в подкрепа на кандидатурата за капитан на Бартоломю Робъртс. Така, донякъде изненадващо (все пак той е направен пират насила и е на кораба едва от шест седмици), започва историята на един от най-легендарните капитани на пиратски кораб – Черният Барт. "Протоколът" на пиратите след избора обикновено включвал много ругатни, наздравици и обичайния тост: "Война срещу целия свят!"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Супер интересна статия. Светът на икономиката е пълен с противоречия - наглед най-гадната и зловеща професия - пиратството, е с най-честната икономика.. :)
Някои хора наистина неволята ги е научила как да избягват бъдещи конфликти. Но явно, за да се случи това, първо трябва всички членове на малкото общество да бъдат изчистени от зависимости. В техния случай това ставало чрез скъсване на всякакви връзки с останалия свят.
В нашия случай трябва някак да освободим някои хора от взаимоотношенията изградени в МВР, спортни клубове, охранителни фирми и бизнес начинания, свързани с цигари и амфетамини. Дали това ще им помогне да осъзнаят, че каквито и васали да си назначат, след един-два мандата неизбежно ще се окажат в опозиция и някой друг ще коли и беси, и то с немалка доза реваншизъм.
Книгата наистина е интересна. Има цяла индустрия с подобни книги. Май че и за Дан Ариели имаше наскоро статия. Не мисля обаче ,че трябва да се вярва особено много на тези ,които предполагат ,че хората са свръх-рационални и подчиняват решенията си на анализ на печалбите и разходите. Но поне книгата е добре написана. Ако Георги Ганев иска може да преразкаже и "Frozen desire: the meaning of money". Хубава книга от полза за читателите.
До коментар [#3] от "drake":
Ето откъс от една книга, която представя по-съвременно научно разбиране (все пак рационалните теории са на доста векове) за това какво кара хората да се развиват личностно:
http://www.heathbrothers.com/switch/chapterone.php
Книгата е невероятна, препоръчвам я на всеки!
Първо искам да декларирам конфликт на интереси, тъй като съм капитан далечно плаване.
Второ, бих искал да споделя, че статията е изключително интересна и даже гениална.Това много трудно се вижда, но е така.
Всяко микрообщество оставено само на себе си неизбежно води до демкорация и парламентаризъм в случая, когато общото дело зависи от всеки поотделно.
Когато ножът опре до кокала падат от само себе си всякакви измишльотини от сорта на толерастия и равенство-всеки прави това, в което е най-добър, което се пшреценява от колектива разбира се.
Лично на мен много ми е интересно как биха реагирали и микрообщества в случай на критични обстоятелства.Примерно земетресение и последвала разруха или катастрофа на самолет на безлюдно място в планината, когато трябва дълго време да се спасяват сами.
никкъф пират не си ако не си завършил пиратскио факултет на дупнишката академия... :)
[quote#5:"Веселин Дечев"]Всяко микрообщество оставено само на себе си неизбежно води до демкорация и парламентаризъм в случая, когато общото дело зависи от всеки поотделно.
Когато ножът опре до кокала падат от само себе си всякакви измишльотини от сорта на толерастия и равенство-всеки прави това, в което е най-добър, което се пшреценява от колектива разбира се.[/quote]
а в макро-обществото винаги има по някой, който е за "демокрация" и против "толерастия", без да осъзнава, че толерантността е необходима предпоставка за демокрацията. Абсурдното е, че това се вижда и от тази статия (частта с чернокожите пирати), но явно за предубеденото съзнание и елементарните факти са трудни за възприемане. Все пак ако имате интерес и желание може да се поинтересувате от работата на Карл Попър:
http://bg.wikiquote.org/wiki/Карл_Попър
Интересни и добри думи могат да се кажат за балканските/ Български микрообщества, села, малки градчета, аз лично имам впечатления от селски кооперативи и то през 80те г. На ХХ век.
При хайдутите как е било?
Много интересен и оригинален пример е избрал авторът, за да покаже как механизмите за саморегулиране в едно общество, подчинени на общия интерес са много по-ефективни от изкуственото привнасяне на правила "отвън" и налагането на демократични принципи, което в крайна сметка води до порочни практики и аномалии в отношенията. Добра статия, прочетох я с удоволствие и ще потърся книгата на Питър Лийсън в най-скоро време!
[quote#9:"kiki2000"]и налагането на демократични принципи,[/quote]
Ами мила, замисли се!
Вселената с еуправлява еднолично от Бог!
Значи какво е устройството на вселената?Абсолютна теократична монархия,диктатура!А не демокрация!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.