Косово - една година независимост и все още на кръстопът

Пожелания за честит рожден ден украсиха много сгради в Прищина<br />
Пожелания за честит рожден ден украсиха много сгради в Прищина<br />
Пожелания за честит рожден ден украсиха много сгради в Прищина<br />    ©  Reuters
Пожелания за честит рожден ден украсиха много сгради в Прищина<br />    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Когато преди година стана ясно, че повечето западни сили са готови да признаят независимо Косово и Прищина на практика получи зелена светлина да се отдели от Сърбия, мнозина предричаха страховити катаклизми в региона. Нова война на Балканите, отцепване на населени с албанци територии от други балкански страни, масово заколение или прогонване на останалите в Косово сърби - това са част от мрачните страхове, които не станаха реалност. Българските притеснения също се оказаха неоснователни и доста преувеличени - Сърбия не затвори границите си за нас, българският бизнес не беше подложен на някакъв вид официални или неофициални санкции, камионите и автобусите свободно преминават по сръбските пътища.

Разбира се, отделянето на Косово, което за разлика от другите отцепили се от Югославия страни нямаше статут на отделна република, а беше автономна област в Сърбия, създаде прецедент. И този прецедент беше подобаващо използван в друга част на света. Продължаващият от години конфликт в Грузия ескалира до война и отцепване на двете размирни области Абхазия и Южна Осетия. Много е възможно казусът "Косово" да бъде използван по същия начин и в други случаи. Във Вашингтон и повечето столици в ЕС обаче вероятно са били наясно с това, когато са взимали решението да признаят Косово. 


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    Arata

    Статията пропуска един основен факт за Косово, факт който е причина за друтите описани нелицеприятни гледки в тази страна - мафията и свързаната с нея корупция.
    Все едно да опишеш България и да изпуснеш да споменеш мафията и корупцията. Разликата е че в България мафиотите си купуват политици, а в Косово мафиотите са политици.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал