Особености на записа на заповед
И как да гарантираме признаването и удовлетворяването на нашето вземане


Десислава Гълъбова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Според една народна мъдрост парите обичат да се връщат при своя притежател. Може би воден от тази идея, законодателят е въвел редица способи, които да подпомагат кредиторите при признаването и удовлетворяването на техните вземания, а тенденциите в практиката показват, че най-широко приложение от тях намира записът на заповед.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Ужас! Значи дори и при безспорни налични доказателства за това, че някой ти дължи пари (запис на заповед) - длъжникът разполага с цял арсенал от методи да се изплъзне или най-малкото да отсрочи поне с месец-два. В някои случаи това може да се окаже кошмарен сценарий за кредитора.
Това е така наречената менителница.Но за да е ценен документ трябва да е въведен в Регистър,а така кредитора може и да не си получи парите:)
До коментар [#2] от "xalikarans":
izpulniteli-v-kombina/
Де да имаше наистина регистър, както и централен публичен регистър на задълженията като в развитите държави. Тогава нямаше да се случва ето това:
http://novavarna.net/2014/02/24/moshenici-i-sudiq-
До коментар [#2] от "xalikarans":
Записът на заповед и менителницата са менителнични ефекти, но за разлика от менителницата записът на заповед е много по-разпространен.Те се обхващат от т.нар. менителнично право (в тесен смисъл). В широкия смисъл към менителнично право се включва и чекът.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.