В писмо, публикувано в агенция "Фокус", избраният в петък председател на ДАНС, депутатът от ДПС Делян Пеевски, изрази готовност да приеме решение на 42-то Народно събрание, с което да се отмени решението за избирането му. В писмото си той разкрива, че не е подписал акта си за встъпване в длъжност като председател на ДАНС.
Някои медии разтълкуваха писмото на Делян Пеевски като акт за подаване на оставка. Това обаче не е така. Председателят на парламента Михаил Миков коментира, че оставката се гласува от Народното събрание, когато тя бъде депозирана чрез министър-председателя, какъвто факт няма.
Истината е, че Делян Пеевски далеч не заявява, че възнамерява да депозира оставката си, а само, че би приел решение на парламента, с което се отменя изборът му. Юристи коментираха, че в случая Делян Пеевски по-скоро прави опит да запази мястото си на депутат, в случай че парламентът отмени решението си, внушавайки, че не е съвсем встъпил в длъжност.
От писмото на бившия депутат от ДПС става ясно, че той не е подписал акта си за встъпване в длъжност. Това означава, че Пеевски приема, че трябва да подпише такъв акт. Юристи, с които "Капитал" се консултира, коментираха, че подписването е необходимо, за да удостовери насрещно волеизявление, че някой не е избран против неговата воля и приема да заеме длъжността. В Закона за ДАНС изискване за подписване на акт за встъпване има само за служителите, но не и за председателя на агенцията. За други постове е различно - например конституционните съдии не подписват акт за встъпване в длъжност, защото се приема, че тази роля играе подписването на клетвения лист. За разлика от тях обаче главният прокурор и председателите на върховните съдилища подписват акт за встъпване в длъжност. Така е и при редовите магистрати - след като Висшият съдебен съвет вземе решение за избора им, те полагат клетва, подписват клетвен лист и подписват акт за встъпване в длъжност.
В петък Делян Пеевски положи клетва и подписа клетвен лист, а следобед беше приет от главния прокурор Сотир Цацаров заедно с вътрешния министър Цветлин Йовчев именно в качеството си на председател на ДАНС. В интервю за Валерия Велева във в. "Преса" Пеевски разказва, че вече е бил в кабинета си и е приел властта от и.д. председателя на агенцията Константин Казаков. На практика той се е държал като председател на ДАНС.
Едно е сигурно – ако изборът на Делян Пеевски бъде отменен, той няма как да се върне като народен представител, защото в Изборния кодекс изрично е записано, че местата в парламента се пазят само за депутати, които са избрани за министри. Няма как Делян Пеевски да бъде едновременно депутат и председател на ДАНС. На практика с поведението си синът на Ирена Кръстева се опитва да прави това, което от осем години прави в съдебната система - да пази мястото си като следовател, докато е ту зам.-министър, ту депутат. Този път обаче Пеевски се опитва да бъде едновременно народен представител, следовател и председател на ДАНС - и каквото се получи.
В подкрепа на горното твърдение Mediapool цитира свои източници, според които Пеевски все още има права на народен представител, въпреки че е положил клетва и като шеф на ДАНС. Причината е, че Народното събрание не е приело неговата декларация за отказ от права на народен представител.
Всичко това са дребни формалности на фона на големия проблем - липсата на качества у Пеевски да заема този ключов пост. Въпросът при избора на Делян Пеевски е морален, а не правен. Поредността на случващото се е тотално сбъркана. Принципът в демократичната и правова държава е не първо да ти нагодят закона така, че да ти пасне на биографията, после да те назначат на висок пост и тогава евентуално да започнеш да работиш за държавата (както обещава Пеевски), а обратното - първо трябва да докажеш активно своите качества, като работиш за държавния интерес, и след това евентуално да бъдеш избран. Което в случая не само не се е случило, а дори е точно обратното, защото има обективни данни, че Пеевски е работил срещу интересите на България.
В писмо, публикувано в агенция "Фокус", избраният в петък председател на ДАНС, депутатът от ДПС Делян Пеевски, изрази готовност да приеме решение на 42-то Народно събрание, с което да се отмени решението за избирането му. В писмото си той разкрива, че не е подписал акта си за встъпване в длъжност като председател на ДАНС.
Някои медии разтълкуваха писмото на Делян Пеевски като акт за подаване на оставка. Това обаче не е така. Председателят на парламента Михаил Миков коментира, че оставката се гласува от Народното събрание, когато тя бъде депозирана чрез министър-председателя, какъвто факт няма.
23 коментара
"В петък Делян Пеевски положи клетва и подписа клетвен лист, а следобед беше приет от главния прокурор Сотир Цацаров заедно с вътрешния министър Цветлин Йовчев именно в качеството си на председател на ДАНС. В интервю за Валерия Велева във в. "Преса" Пеевски разказва, че вече е бил в кабинета си и е приел властта от и.д. председателя на агенцията Константин Казаков. На практика той се е държал като председател на ДАНС."
Е хайде и Главната Цаца да си поеме кръста и след като взе такова дейно участие в предизборната кампания, да нашепне нещичко как е според неговите книжа: Пеевски встъпил ли е вече в длъжност, има ли моралното право да си оттегля кандидатурата, която беше одобрена още преди да бъде обявена, и то от министър-председателя, от ПЕС-оглавеца и лично от почетния председател на ДПС през мегафона на Местан; какво точно се е говорило на тази мини тройна коалиция Цацаров-Пеевски-Йовчев - за капути като Бареков ли като в Банкя, за наши хора като Сидеров ли, на които може да се разчита във важните моменти, за рестарта на Белене и заздравяване на българо-съветската дружба на нивото отпреди промените ли? Или за последния февруарски сняг и просто са пийнали по едно за добре свършената работа по връщане на държавността?
Имаше една картина на руски художник, в която след риболов трима рибари си разговарят край огъня! Сега забелязах, че снимката отгоре е страхотен ремикс!
От ляво на дясно:
Бисеров: (към групата на БСП) Казахме ви, че ще стане както кажем! Откъде се взеха тези трима против?
Миков: (към групата на ДПС) Абе това не е ли малко прекауено?! Как сега ще го обясним на нашите избиратеуи?!
Манолова: (към групата на ГЕРБ) Какво да ви кажа? Не очаквах кой знае какво, но пак съм разочарована! Но вие нарушихте омертата, не аз!
Пеевски: (към... ББ и ЦЦ) Така като съм зяпнал, колко още мога да лапна, а? Престъпници!!!
Браво, Юлия! Браво, Лазарова!
жалки номерца !
Какво означава: "Готов съм да приема решението на народното събрание..." !? Решенията на НС така или иначе са задължителни за всички български граждани и ако има решение, той е ДЛЪЖЕН да го приеме, независимо от това дали е готов или не. Означава ли това, че гражданинът Пеевски сам си избира кой решения на НС да приеме и кои не!? Аман от позьори!
До коментар [#2] от "BoGry":Добро е!! Поздравления!!
Та не знаете ли, свинята винаги иска да лежи до пълно корито. Тази не е по различна.
ГЕРБ, самосезирайте се за вот на недоверие.
Знаете, че съм прав.
"Хората ще бият прасетата!"
Този път, прасето се овъргаля цялото в калта и много, ама много смърди.