Хиляди наблюдатели за евроизборите на 25 май регистрират независими и не чак толкова независими сдружения. Въпреки че наблюдателите за разлика от партийните застъпници би трябвало да не са партийно обвързани, политическите сили от години се включват с дъщерни сдружения, обявяващи за цел следенето на изборните правила. В Изборния кодекс няма ограничения за неправителствените организации, които могат да участват, а решението на ЦИК, с което се регламентират условията и редът за наблюдателите, в по-голямата си част просто повтаря закона.
Хиляди доброволци
Най-активната организация за евровота - "Младежка толерантност", свързана с ДПС, вече има над 7500 участници за 25 май. Над 2000 души има и фондацията "Европейска алтернатива за развитие", чийто председател Валентин Тончев миналата година бе кандидат-депутат на коалицията между НПСД - партията на Касим Дал, и НДСВ. Повече от 1200 души вече е регистрирало и гражданското сдружение "ДНЕС – Общество срещу произвола", участвало в организацията на февруарските протести през 2013 г. Сдружението се включва за пръв път в наблюдението на изборите. Гражданското сдружение "България без цензура", ръководено от бившия телевизионен водещ Николай Бареков, регистрира първите си наблюдатели за евроизборите на 10 май - 146 души, а два дни по-късно - още 160 души. Освен председател на сдружението Бареков е и лидер на партията "България без цензура" и водач на листата й.По няколко десетки наблюдатели имат "Прозрачност без граници" и Институтът за развитие на публичната среда. Регистрацията продължава до изборния ден, а максималният брой е колкото са изборните секции - над 11 хиляди.
Подозренията
Според експерти е невъзможно организация без нужния опит да обучи хиляди наблюдатели. А и дори те да участват напълно доброволно, както твърдят организациите, са нужни средства за транспорт, логистика, координация, както и за самото обучение, т.е. разходите са големи. Не е ясно и как сдружения с малък опит намират хиляди доброволци.Експертите не са сигурни с каква цел организациите регистрират хиляди хора, които няма как да бъдат подготвени. Подозренията обаче са за различни форми на контролиран вот или купуване на гласове. Най-вероятната цел е "независимите" наблюдатели да подпомагат партийните застъпници в секциите в малките населени места, въпреки че това противоречи на функциите им. Очакванията са да се повторят множеството сигнали от парламентарния вот за неправомерна агитация от страна и на застъпниците, и на наблюдателите. Ако не друго, доброволците могат да пречат на работата на секционните комисии и да създават хаос в секциите, което прави манипулациите по-лесни.
Какви правомощия имат
Новият Изборен кодекс разшири правомощията на наблюдателите, които сега имат право да присъстват на всички фази на изборния процес. Според експерти обаче разликата с предишния закон не е толкова голяма, а новите правомощия са просто една от "мантрите" на автора на кодекса Мая Манолова.Наблюдатели от предишни избори припомнят, че организациите бяха заинтересовани страни в конституционните дела по обжалването на президентския и парламентарния вот през 2011 и 2013 г. При една далечна хипотеза - конституционен спор, мнението на големите сдружения може да бъде аргумент в полза на партиите им, смятат те.
КАРЕ
Анжелика Цокова от другото най-активно сдружение - ДНЕС, каза пред "Дневник", че техните първи 1200 наблюдатели са близки до сдружението и координатори по места, а набирането на още хора тепърва започва. По думите й има достатъчно разочаровани от политиците хора, които са граждански активни. По думите й тяхна цел ще е да сигнализират за нарушения в изборния ден. Цокова също твърди, че организацията имала капацитета да обучи наблюдателите. Все пак сме направили най-голямата подписка в страната – над 780 хиляди души срещу произвола на монополите, каза тя.
Хиляди наблюдатели за евроизборите на 25 май регистрират независими и не чак толкова независими сдружения. Въпреки че наблюдателите за разлика от партийните застъпници би трябвало да не са партийно обвързани, политическите сили от години се включват с дъщерни сдружения, обявяващи за цел следенето на изборните правила. В Изборния кодекс няма ограничения за неправителствените организации, които могат да участват, а решението на ЦИК, с което се регламентират условията и редът за наблюдателите, в по-голямата си част просто повтаря закона.
2 коментара
Системата на ДПС е проста. Преди избори активистите се разделят на групи.Всеки отговаря за определен брой гласоподаватели и ги контролира. Най-малката единица е онбаши- отговорник за 10 души.Следват юзбаши - стотник и бинбаши-хилядник.Тази структура контролира вота. Преди избори се минава по домовете на избирателите и им се напомня за кого трябва да гласуват , раздават се малки подаръци и се оставят рекламни материали с номерата на бюлетината. Понеже голяма част от избирателите им са неграмотни застъпниците или наблюдателите поемат избирателите от горните отговорници на входа на секцията насочват ги за гласуване и на турски им се обяснява отново номера на бюлетината и какво трябва да се направи. Това е категорично забранено от закона , но не се контролира.Така централата знае броя гласове , които има гарантирани по места. В отдалечените райони , където секционните комисии се доминират от движението се вихри дописване на списъците с лица , които не живеят даже в България , но данните им са предварително изестни и се ползват по време на избори. ЦИК знае къде се дописва най-много , но си мълчи.Същото е с пускане на бюлетини за лица фигуриращи в списъците , но са " мъртви души " и не са в странат.Повече друг път
За това трябва да се въведе образователен ценз. Имаш средно образование - гласуваш. Нямаш - не гласуваш.