Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Фирмите за рециклиране са против забраната граждани да предават скрап на посредници

Асоциацията подкрепя премахването на пунктовете за вторични суровини в центровете на градовете

Проектозаконът съдържа някои текстове, които излишно усложняват работата на фирмите и площадките за събиране на отпадъци, особено на метални такива, смятат от БАР.
Проектозаконът съдържа някои текстове, които излишно усложняват работата на фирмите и площадките за събиране на отпадъци, особено на метални такива, смятат от БАР.
Проектозаконът съдържа някои текстове, които излишно усложняват работата на фирмите и площадките за събиране на отпадъци, особено на метални такива, смятат от БАР.    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Проектозаконът съдържа някои текстове, които излишно усложняват работата на фирмите и площадките за събиране на отпадъци, особено на метални такива, смятат от БАР.    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Асоциацията подкрепя премахването на пунктовете за вторични суровини в центровете на градовете. 

Българската асоциация по рециклиране (БАР), която обединява най-големите фирми за събиране и обработка на отпадъци от черни и цветни метали, подкрепя предложението на екоминистерството да бъдат премахнати пунктовете за вторични суровини в центровете на градовете и в жилищните квартали и те да бъдат изместени в промишлените зони. В действащия Закон за управление на отпадъците е забранено да има пунктове за скрап в жилищните райони, но ограничението не важи за онези, които предават хартия, пластмаса, стъкло и други отпадъци. В проекта, който в момента е на фаза обществено обсъждане, е предвидено пунктовете за всички видове отпадъци да се намират само в промишлените зони, за да не замърсяват останалите райони.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • tie_interceptor
    • + 1

    До "бизнеса" на клошарите ли опряха?!
    "Фирмите за обработка и рециклиране" да направят свои пунктове в кварталите (ако искат и мобилни - в определени дни на определени места) и да предложат нещо на хората, за да си изхвърлят разделно боклука, а не да измислят безумни глоби за клошарите и да пръскат пари за политици, които да ги прокарват в още по-безумни закони.
    Не им стига, че така или иначе прибират продуктовите такси за опаковките...

    Нередност?
  • 2
    gun avatar :-|
    gun
    • + 2

    Пунктове изобщо не са нужни - такова нещо няма по света. Обикновените хора нямат нужда от пунктове - за това навсякъде по света има сини и зелени кофи - ама на всяка улица, за да е удобно на всички. За изхвърляне извън кофите или за вземане от тях има високи глоби. Сегашното положение служи само на циганите, които отмъкват всичко, а не скрап, и на отпадъчната мафия, която те обслужват.
    Що се отнася до клошарите, те навсякъде по света събират старите вещи, оставени покрай кофите, и с това се изхранват - а не със "скраб". С две думи - промяната се оспорва единствено от мафията - това е неин бизнес отново навсякъде по света.

    Нередност?
  • 3
    tie_interceptor avatar :-|
    tie_interceptor
    • + 1

    До коментар [#2] от "gun":

    Мисля, че трябва да разделим малко нещата.
    Мафията може да се свързва само с металния скрап.
    Какъв интерес толкова би имала от хартиени, пластмасови или стъклени опаковки. Не съм чувал и някой да ги краде, като желязото, медта и алуминия...
    Без друго в градовете са позволени пунктове за неметален отпадък само.

    Лобистите са фирмите за събиране и рециклиране на опаковките.
    Тях ги стяга чепикът, че им обират цветните кофи. Но основно алчността и късогледството им пречи.
    За всяка опаковка получават такса. Тя би трябвало да им покрива разхода по събирането и оползотворяването. Дори нищо да не съберат, пак я получават. Май това и правеха в началото...
    Когато съм купил стоката и съм платил продуктовата ѝ такса за събиране и рециклиране на опаковката, би трябвало да имам право да си взема обратно поне частта за събиране.
    Някои опаковки са с депозит и мога да ги върна срещу пълния депозит.
    Това би трялбвало да е принципът за всички опаковки.
    Фирмите, би трябвало да са щастливи да им свърша работата, като събера опаковките и им ги занеса. И да са готови да платят нещо за услугата.
    Само че предпочитат (съвсем по мафиотски) да не плащат нищо и използват властите да наказват всеки, който не иска да им върши работата безплатно.
    Ако искам, ще си занеса опаковките в пункта на други - не толкова алчни фирми или ще ги дам на някой циганин, клошар, ... Пак няма да са в цветните кофи и няма в какво да ме обвинят?

    Нередност?
  • 4
    gun avatar :-|
    gun
    • + 2

    За пластмасовата мафия не си прав - има страхотен документален филм за италианската мафия, която е в този бизнес. На огромни кораби за Китай (с документи уж за скандинавски страни) се товарят пластмасови отпадъци - включително използвани системи, спринцовки и пр., което би трябвало да се изгори в инсенератора. Всичко това отива в Китай и от него стават топченца, от които пък са всички електроуреди - кани за вода и пр... Откакто гледах филма, не ползвам нищо пластмасово! Нямам време сега, потърси филма в нета, може би го има. Тия с кофите за разделно събиране у нас са кокошкари - те не са сериозния бизнес. Но иначе целия сектор за скрап у нас страшно смърди - дано някой журналист някога се разрови, ако му стиска...

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал