Софийско о(без)зеленяване
Модата в зелените площи в столицата минава през много фази на развитие, за да стигне до последния тренд – премахването им
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Мене гору ми не требе. Мене трева ми требе", тропнал с шопски инат по масата в кръчмата Геле Марков, един от организаторите на бунта срещу разрастването на днешната Борисова градина в посока някогашното село Слатина. Днес, повече от век по-късно, след редица опити и някои доста грандиозни планове за облагородяване на градската среда "мечтата" на някогашните софиянци е наполовина осъществена - залесените площи в градска среда намаляват прогресивно, но за сметка на това и трева почти не е останала.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
35 коментара
жестока статия :)
"Слатинските шопи обаче не се плашат от санкции и не особено търпеливо дочакват смъртта на Стамболов през 1895, за да започнат отново "овчето" си недоволство"...
кратко, точно, ясно.
ние сме народ, който от край време мисли повече за овцете си, отколкото за децата си. и за това сме си виновни само и единствено ние.
и нашето "овче" недоволство ;-)
Например около 50% от Брюксел е зелени площи и всяко дърво е номерирано.
Брюксел е зелен, но по какъв начин? С оградени паркчета, алеи, тревичката поддържана и окосена, дърветата също. Всичко е регулирано, поддържано, разграфено, окосено. Тук обаче местните селяндури кресват до небесата, когато някой ги разкритикува за т.нар. селски поля тревисти между панелните им блокове. Ако това наричате зелени площи, да ме прощавате, ама аз в такъв случай съм британската кралица. Зелени площи не мога да нарека калта и тревата по тротоарите и изоставените поляни в малкото паркове, или пък пространството между две панелки. В един град трябва да има асфалтирани улици и тревата няма място по тях. Както и калта. Зелената площ трябва да е строго определен като граници парк/градина, с оградка ако е нужно, с бордюр, с поддържана зеленина, а не оставено на самотек, буренясало, с паразити и бездомни кучета, въгалящи се наедно с играещи дечица. За да има хубави зелени площи, трябва да има инфраструктура и план за развитието на един град. Това тука хич го няма. Има изкъртени плочки по тротоарите, коли по същите тези тротоари, кал и бурени пак по тротоарите и хм, много прилича на голямо и грозно село.
Напротив много е важно да са зелени и е много хубаво да има зелени пространства между блоковете. Това, че никой не се грижи за тях няма нищо общо. Аз лично не искам около мене да гледам само асфалт. Преди години много се гордеех, когато дойдеше чужденец в София и ахкаше и охкаше колко зелена е нашата столица. Защото другите градове, колкото и красиви оградени градинки да имат, са целите бетон и асфалт. Там сега се бутат блокове и се правят нови зелени площи между тях, защото вече са изпитали колко е грозно и неприятно. За съжаление при нас няма план, не защото е невъзможен и не защото няма пари. А защото някой не иска да се откаже от комисионните си за строителство. И защото никой не иска да направи нещо, а всеки чака наготово.
....Петър Диков ще оправи нещата.... и градинки ще направи, до градинките училища и детски градини. ще кажете, ченямаме деца, и деца ще ни направи....
Има асфалт и бетон. На който не му харесва и въздиша по зеленко - да ходи на село. Там има тучни ливади.
"Днес в Столичната община никой не се наема да даде информация за количеството обществени зелени площи към момента" - това не е ли все едно Столична община да не знае с колко сграден фонд разполага? Нямаше ли такова престъпление - безстопанственост?
Някои коментари доказват, че слатинските селяндури все още не са победени от градската управа :))) Само че сега те не пасат овце, а карат таралясници. Затова не им трябват ливади, а асфалт. Затова е време Борисовата градина да бъде изсечена и подравнена, а на нейно място да се направи паркинг.
Впрочем, къде между блоковете е останала трева? Там отдавна няма нито бурени, нито кал, а само незаконни гаражи...
Не само, слатинските селяни не пасат вече овце,я вижте и тези към Княжево и други такива,ако не са нацвъкани гаражни клетки, то я стъклено-бетони излезли от не знам ,чий кошмар сгради, позиционирани почти на платното,я авто- морги или обрасли с трънак чакащи да бъдат застроени площи.Не е ясно къде си- в материализирана представа за след атомно бъдеще или в столица на държава от ЕС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход