От Месопотамия до мола
Търговията в западните икономики следва развитието на обществото. В България то тича след нея


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Годината е 1851 г., мястото - викторианска Англия. Съпругът на кралица Виктория - принц Алберт, инициира грандиозно събитие, което ще се превърне в един от най-важните моменти в историята на модерното пазаруване. В построения на 14 акра (близо 60 дка) Кристален дворец (The Crystal Palace) се провежда първото по рода си изложение на стоки от различни страни. Разнообразието и помпозността са големи. Именно изобилието на предложения и стоки вкарва нова доза енергия в развитието на търговията.
"Това събитие за пръв път дава възможност на посетителите да разглеждат толкова много неща, които преди това не са знаели, че искат и могат да притежават", отбелязва в своята книга за историята на пазаруването Памела Клафке.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
В България както със всичко останало ново и дошло от Запада така и консуматорската култура в комбинация със селяндурския произход на огромна част от населението се изроди в нещо отвратително! Както в провинцията така и в столицата.
Всъщност НАЙ-ГОЛЯМОТО търговско изложение в света е БИЛО БЪЛГАРСКО!
На Волга-просъществува чак до 19 век,площта заемана от Воложкия панаир,е най-голяма в света,сравнена с другите тържища,чак докато болшевиците ,през 1919 забраняват търговията там..
Преди да започне да функционира това търговско средище е имало и други в Салтов и Фанагория..но те са на юг..
Може би първия Мол в света, построен от Император Траян. Огромна сграда на няколко етажа с множество магазини, специално построена за тази цел. Липсват само електрическо осветление и ескалатори. tniia-deficit-ubi-dreven-rim-razcvet-i-zalez.53083 7
tniia-deficit-ubi-dreven-rim.530825
tniia-deficit-ubi-dreven-rim-kraiat.530841
2. http://borsi.blog.bg/history/2010/04/18/kak-biudje
1. http://borsi.blog.bg/history/2010/04/18/kak-biudje
3. http://borsi.blog.bg/history/2010/04/19/kak-biudje
Е може би тоя на Император Траян да е бил първи...ама българските тържища СА БИЛИ ПО-ГОЛЕМИ!
Всъщност, огромна част от доходите на българите ,са идвали от търговски такси..
Това по времето,когато Европата си е селска..
Не е важно какво си бил,като пише коментар 4 а какво си сега...
както и да се сравняваме с великия Траян или сега да правим аналогии с Америка...или Европа,ние сме сега селото а другия свят е града и за това българите ходят да работят навън и се връщат на село...това е истината,някой ден след много години ще се изравним с останалия свят...ДАНО!!!
"Капалъчарши (известен като The Grand Bazaar)"
ХАХАХАХАХ
Зорнице, това пък как реши да го напишеш? Смехотворно е. Със същия успех в скобите можеше да пльокнеш "(известен като Der Grosse Markt)" или "(известен като Le Grand Marche)". За читателя не е съществено, че си прочела веднъж как англоговорящите наричат Капалъчарши. Да не кажа, че въобще не му пука на читателя за тоя факт.
МОЛА....ХРАМА НА АНТИХРИСТА......
"Те веднъж да ни напълнят магазините..." мечтаеше си озверялото от недоимък население в края на 80-те години. Е, "те" им ги напълниха, ама главите им ги оставиха празни. И понеже глава се пълни далеч по-трудно от магазин, бедното, но пък ларж, население започна да пазарува на цени в пъти по-високи от западноевропейските, ама кой да ти каже там как е. И ето, вече двадесет години след "голямото напълване", същото това население се бие за банани, малко по-евтини от тези в кварталния магазин, с неподозирана страст, сякаш "те" пак ги "пускат" само за Нова Година. Мизерията на душите не я оправят пълни магазини, но на кой му пука.
Чувствена реч? Вероятно, щом е свързана със задоволяване. Иначе би била прочувствена :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.