Татуирана корпорация
Дори и да не знаете е много вероятно човекът от другата страна на бюрото да има скрити... заложби
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
ЗДРАВОСЛОВНО
Татуирането като процес, при който се нарушава целостта на кожата, тече кръв (малко) и лимфа, носи и някои рискове за здравето. По-конкретно един основен риск - инфекция. Татуировката може да се инфектира заради лоша хигиена на татуиста или неправилно поддържане на рисунката до зарастването на раната. Затова посещавайте проверени студиа и следвайте инструкциите, които татуистът би трябвало да ви даде на изпроводяк. А именно - раната се мие сутрин и вечер с хладка вода и сапун, за да падне корообразуващата лимфа. След това се маже с най-обикновен бял вазелин (поне в България, където липсва по-подходящ медикамент като "Пантенол"-а...) и се консервира с найлоново фолио, от онова за опаковане на храна. И така - поне три-четири дни, след това - само се мие и маже, поне още толкова време.Алергичните реакции към боите са изключително рядко срещано явление, така че по-скоро това не би трябвало да ви притеснява.
МОДЕРНО
Ако сте решили да си правите татуировка имате два основни варианта - да отидете с готов модел, който сте си харесали в сайт, списание или архива на татуиста или той да ви създаде уникален модел. Вторият вариант е по-добър, но пък струва по-скъпо - човекът се труди специално за вас, дори можете да се договорите да не използва модела върху никой друг.Ако се чудите какво да си изберете, ето накратко какво е (силно казано) модерно напоследък, според Роман - един от най-добрите български татуисти, понастоящем се труди в Италия:
Тенденциите от няколко години насам са да се търси все повече изкуството и авторския модел, все повече се работи freehand - подготвителна рисунка с маркери върху кожата, която после бива татуирана. Освен оригиналност на модела, така се елиминират и татуисти, неспособни да рисуват. Като дизайн напоследък са популярни японските мотиви - самураи, дракони, змии, цветни градини, надписи и т.н. И също така вечно модерния трайбъл (орнаментална декоративна рисунка, която обикновено е плътно черна; у нас е позната и като плетеница), който и ще си остане такъв , бидейки родоначалник на всички татуировки. Но вече се предпочита в доста по-големи размери, в сравнение с преди няколко години. Но в изкуството (каквото е татуирането все пак) според мен мода не би трябвало да има. Който се татуира заради модата - рано или късно съжалява.
"I've got your face/Painted on my heart/Drawn upon my soul/Etched upon my memory, baby", дереше се Иън Астбъри, докато Никълъс Кейдж с онази непоносима, нечовешка мъка в погледа гледаше също толкова непоносимо красивата Анджелина Джоли в "Да изчезнеш за 60 секунди". И докато Астбъри може да изрази въпросното чувство толкова приятно за ухото, доста хора, лишени от неговите гласови и поетични данни, решават да приемат нещата буквално.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Благодаря за тази тема!
Аз съм татуиран мениджър в голяма фармацевтична компания. Прекият ми шеф няма нищо напротив татуировките , които са на предмишниците. Имам малък порблем през лятото и горещото време, защото винаги съм с дълъ ръкав. В тази връзка споделих на шефката, че смятам да си направя ръкав*, и реакцията беше положителна.
От личен опит знам, че татуиран костюмар било мноого секси;)
Все още на много места важи принципът "по дрехите посрещат" и появявайки се с "ръкави" или "пробит" на видими места, не носи особени успехи особено при работа с клиенти. Аз самата съм на висока ръководна позиция, татуирана съм и с пиърсинг и това е нещо, с което трябва да се съобразявам винаги когато съм на работа. Няма лошо да се наемат татуирани служители, но зависи от това доколко работата, а не показването на татусите са важни за тях. А като се замисля по добре татуирани служители, отколкото служителки с голи кореми, но странни фигури... трябва да има естетика все пак!
Поздравления за интересната тема и за гледната точка на автора! Хубаво е, когато до болка познати теми се представят в нова светлина.
lazydaizy, къде менажираш? ;) Звучи много интересно.
Дино-автора на статията същият ли е като Дино-редактора от снимката? ;-)
В Щатите има статистика показваща ,че над 80% процента от хората с таруировки са употребявали или употребяват наркотици.Т.е. като влезе при мен татуиран човек в безсъзнание и за когото не се знае нищо първата работа е тест за наркотици.Никой ,който възнамерява да работи в корпоративна среда не съветвам да попада в тази група.Но на останалите -честито!
Да работиш в корпоративна среда е отврат. Роб с вратовръзка. Дрескод, Таймшиит, СОП, мениджъри, лицемерие и хиляди други лайна, с които да се съобразяваш.
Tatoo ако ти кажа, после трябва да те убия :)
#6: може ли да дадете адрес, на който може да се прочете тази статистика или някакво друго доказателство, че тя съществува?
Авторът е в грешка за Пантенола. Има го в България поне от няколко години. Преди 3-4 аз самата си купих Пантенол под формата на аерозол, когато изгорях до безобразие на морето.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.