Дистанционно управление на десктопи
Как да използваме няколко операционни системи на един компютър
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Работата с една-единствена операционна система напоследък се случва все по-рядко и все по-рядко се срещат хора, които не проявяват интерес към нещо по-екзотично от Windows. Разбира се, не може да се изисква на всеки компютър да има по няколко операционни системи, но не е и необходимо. Използването на чужд компютър е прието да се асоциира с хакерска атака, но ако е оторизирано, то може да е и полезно. Много потребители предоставят процесорната си мощ на програми, които извършват сложни изчисления в името на някакви цели и идеи ([email protected] например). Когато става дума за едновременното използване на повече от една операционна система (OС), тогава традиционно се прибягва до инвестиции в няколко компютъра, което е твърде скъпо удобство. Алтернативи има, и то от доста отдавна.
XServers
X Windows (известна още с името Xfree86) е графичната среда на Unix-производните (това са всички операционни системи, които са тръгнали от Unix-ядрото - например Linux, BSD, Solaris и др.). X Windows работи по клиент - сървър схема по следния начин: сървърната част се грижи за визуализирането на всички графични примитиви (пиксели, линии, квадрати, кръгове и т.н.), докато всяко приложение се “връзва” към нея като клиент и докладва за промяната във външния му вид. На пръв поглед нищо революционно, но като се прибави към това и опция за установяване на връзка по TCP/IP между приложенията и сървърната част, се оказва, че съвсем не е необходимо те да са на един компютър. Това ще рече, че приложенията могат да бъдат пускани на едно PC, а резултатът от тяхната работа да се получава на друго. За целта се установява някакъв вид дистанционна връзка към машината (например SSH, RSH или telnet), с чиято помощ се правят нужните настройки. Така изходът от работата на клиент-приложенията се пренасочва през мрежата към графичния сървър (програмата, която изобразява графичната среда). Той от своя страна започва да “слуша” на определен IP-порт и каквито команди получава през него, ги трансформира в действия на екрана.
До един момент в историята на компютърната еволюция използването на X клиент - сървър схемата бе достояние само за тези, които имаха Unix-клониран ОС. За щастие разработките в тази насока се развиват и вече има X-Server съвместими приложения за почти всяка популярна операционна система. За Windows вече има няколко подобни софтуера, та дори безплатна адаптирана версия на оригиналния Xfree86 (www.xfree 86.org) софтуер.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.