Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Наближаващото изложение СeВIT, което се провежда всяка година в град Хановер, Германия, предизвиква производителите да представят най-новите си модели и да докажат, че така дългото чакане всъщност си е струвало. На вниманието на широката публика са няколко модели цифрови фотоапарати с различно приложение.
Canon EOS D60
Този полупрофесионален цифров фотоапарат е един от първите модели с 6.5 мегапиксела. С тегло от около 800 грама той не е точно лек, но впечатлява с невероятно разнообразие от функции, каращи сърцето на всеки фотограф да забие по-силно. На външен вид цифровият модел не се различава по нищо от обикновен класически апарат. Това е търсен ефект, а не е обикновено дизайнерско решение. То е продиктувано от функционални подбуди, така че Canon EOS D60 може да работи със сменяемите обективи за моделите EOS на японския производител. Подобренията в сравнение с предшественика D30 се наблюдават освен в повишената разделителна способност и в усъвършенствани технически показатели. Така например са предвидени 11 предварителни настройки на светочувствителността, автоматично снимане със скорост до три кадъра в секунда при максималната резолюция. Canon EOS D60 осигурява поддръжка както за флашносители, така и за твърдите дискове Microdrive, разработка на IBM, с чиято помощ можете да съхранявате неколкостотин мегабайта снимки с високо качество. Консумацията на енергия се задоволява от литиево-йонна батерия. Canon EOS D60 създава снимки с толкова висока резолюция, че е възможно отпечатването на А3-изображения с високо качество. Очакваната цена на новия апарат е около 3000 евро, а той ще се появи в края на март.
Leica Digilux 1
Новият цифров Leica наистина е по-различен от предшествениците си. Не само заради различния технологичен партньор при реализацията (сега Panasonic, преди това Fujifilm). Digilux 1 изглежда като истинска Leica и предлага технически иновации. Четири мегапиксела означават резолюция от 2240х1680 точки и съответно по-високо качество на изображението. Фокусирането и настройката са ръчни, като особено внимание заслужава оптическият zoom-обектив Vario DC Summicron. Той е с висока светочувствителност и фокусно разстояние между 33 и 105 мм. Digilux 1 върви стандартно с 64-мегабайтов флашчип за съхранение на направените снимки, като се поддържат стандартите Мultimedia Card (MMC) и SecureDigital Card (SD-Card). За връзка с настолния компютър се използва USB-порта. Digilux 1 обещава бърз и безшумен аутофокус. Автоматичното снимане е със скорост от 3.8 кадъра в секунда или четири снимки една след друга при най-високата резолюция. Други технически предимства - четири програми за светочувствителността, запис на видеоизображение през PAL-NTSC-изход, запис на глас и ползване на апарата като диктофон; голям 2.5-инчов течнокристален дисплей с висока резолюция (205 хиляди точки). Магнезиевият корпус осигурява здравина и по-ниска маса. Внимание заслужава и литиево-йонната батерия, която е с мощност от 1400 милиампера. Производителят обещава издръжливост от три часа при изключен дисплей - едва ли можем да наречем това енергийна автономност. Единствен (голям) недостатък на Digilux 1 - липсата на поддръжка за Microdrive. С оглед на големината на снимките над три мегапискела би било далеч по-уместно използването на минихарддиска.
Nikon D100
Моделът на японския производител, подобно на по-горе представената Canon EOS D60, разполага с 6-мегапикселов сензор и също така е с дизайн на огледално-рефлексен фотоапарат. Като следствие Nikon D100 също може да работи със сменяемите обективи, предвидени за класическите модели на Nikon. С резолюция от 3008х2000 точки D100 може да предложи висококонтрастни и с отлично фотографско качество изображения в А3-формат. Фотоапаратът разполага с разработеното от японците управление Nikon 3D-Matrix, с което става автоматична настройка на дълбочината на цветовете, а картината е плавна и контрастна. Този модел се отличава и с много къси интервали на затваряне на блендата, така че може да се снимат и бързи обекти - като спортни състезания например. От производителя обещават съвършенство в детайл - висока светочувствителност, потискане на смущения в изображението, изглаждане на бялото и т.н. С Nikon D100 може да бъде използван и Microdrive-диск. Апаратът ще се появи в началото на лятото, а цената все още не е обявена.
Nikon Coolpix 2500
Този модел не може да се похвали с техническото съвършенство на гореописаните камери, но не това е целта. При разработката му на преден план са били простота при ползване, ниско тегло и атрактивна цена. Nikon Coolpix 2500 е наистина съвсем лек - тежи 165 грама. Разполага с дву-мегапикселов сензор, което дава възможност за снимки с максимална резолюция от 1600х1200 точки - колкото обикновено фото с размер 10х15. Наред с това апаратът разполага с трикратен zoom-обектив. Включената към модела флашкарта с капацитет от осем мегабайта е стандарт за този клас, но тя не дава особено голяма възможност за запис на качествени снимки - само осем във високата резолюция. Nikon Coolpix 2500 предлага и функция за автоматично снимане и запис на видео до 15 секунди. Притежателите на фотопринтери Epson ще имат особено голяма полза от този модел, тъй като той поддържа тяхната технология Print image matching и осигурява желаното високо качество. Течнокристалният дисплей е с размер от инч и половина, а литиево-йонната батерия осигурява до час работа. Nikon Coolpix 2500 ще се появи вероятно през април на цена от около 500 евро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове