Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Американска "либерална" организация на име Alexis de Tocqueville Institution (AdTI), която се смята за подкрепяна изцяло от Microsoft започна кампания срещу софтуера с отворен код GNU (GNU's Not Unix), като публикува документ, наречен Opening the Open Source debate на своя уебсайт (www.adti.net/gw-intellprop. html). В 33-те страници на документа организацията, която претендира, че се бори за "гражданска свобода, политическо равенство и икономическа свобода и възможности", осъжда отворения код и с това успя да си създаде незабавно враг в лицето на компютърните маниаци и привърженици на безплатния софтуер. Изявлението е подписано от Кенет Браун, президент на AdTI, и в него се препоръчва на всички правителства и институции да се придържат към познатите патентовани системи.
Атаките в документа не са само към отворения сорс, но и към изложението General Public Licence GPL) на проекта GNU (www.gnu.org/copyleft/gpl.html). Основните аргументи се опитват да внушат, че патентованите материали са по-сигурни срещу атаки, защото кодът им е недостъпен за всички. "Отварянето на кода за потенциални атаки дава възможност за безплатно обучение на зложелателите, които могат бързо да се научат да създават и подражават на системите му за сигурност", се казва в документа. В обществото от поддръжници на отворения код се смята, че в основата на този документ и организация стоят Microsoft и това е опит на компанията да уплаши и разколебае правителството на САЩ относно нарастващия му интерес към софтуера с отворен код. За да опровергае нападките срещу GNU, Дейвид Скол от Roaring Penguin Software Inc., компания, специализирана в разработването на софтуери, базирани на Linux® и UNIX® направи опровержение на обвиненията на ADTI. С негово разрешение докладът му бе публикуван на страниците на британския The Register на адрес www.theregister.co.uk/content/4/25659.html. В него параграф по параграф се оборват аргументите на AdTI и се посочват всички предимства, които произтичат от създаването и ползването на отворения код.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.