Войната между Грузия и Русия
Руският президент Дмитрий Медведев взе решение за спиране на бойните действия срещу Грузия. Медведев заяви, че "агресорът е понесъл сериозни загуби". Според грузински източници, руските войски се намират на 30 км. от Тбилиси. Москва отрича да извършва мащабна офанзива на грузинска територия.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Допълнение - 12.08
Руският президент Дмитрий Медведев е взел решение за прекратяване на военните действия в Грузия, съобщи Интерфакс. Медведев е съобщил за това на срещата си с министъра на отбраната на Руската федерация Анатолий Сердюков и ръководителя на генщаба Николай Макаров. "Агресорът е наказан и понесе значителни загуби", е заявил руският президент, мотивирайки края на "операцията по налагане на мир в Южна Осетия". Към момента на прекратяването на бойните действия, според данни на грузинската страна, руските войски вече са навлезли на 30 км. от столицата Тбилиси и са окупирали градовете Гори и Сенаки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
163 коментара
Грузия не е очаквала Русия да се намеси във вътрешен конфликт. Все пак е 2008 г. а не 1941 г.
Статийката е доста злобна към Грузия и явно проруска....
Икономедия, вземете и се разберете все пак, "плахият опит за възстановяване на териториалната цялост" (дневник) е ли е "военна авантюра" (капитал) и кой все пак започна войната. Статията прави първи опит за поглед от другата страна на конфликта. Въпреки, че руснаците имаха повод, се позабравиха. Но Саакашвили си носи отговорността за своя кретенизъм.
Не защитавам руснаците, дори напротив, но според горните коментари излиза че е по-добре всички да стоим и чакаме да започне етническо прочистване като в Сърбия например, отколкото да се смачка набързо военната машина преди да се е развихрила както трябва. Така или иначе тези две територии са обречени за Грузия каквото и да направи. Косово номер две и три. Фактите са налице. По-добре силно сплашване отколкото дипломатически преговори продължаващи с месеци и през това време прогонване или прочистване на неудобното население от провинциите. Все пак става въпрос за православни християни каквито сме всички нии.
Суровите действия на руснаците са предупреждение не към Груэия а към САЩ. Груэия нямаше да предприеме теэи действия беэ поощрение от САЩ. Не оправдавам и не обвинявам никого но американците не могат да командват целия свят.
руснаците получават шанс 1:10 000 да влезят, разрушат кула за управление на полети, радари, складове за боеприпаси и да върнат Грузия в "1 клас" по отношение на въоръжаването на армията.
другата цел е естествена и намира най-много противници (САЩ, Европа). Тормоз на цивилни-вътрешно полит. натиск- не толкова "амбициозен" президент в резултат на всичко това.
прекратяване на огъня след разрушаване на важни военно техн. обекти в Грузия.
Трайно настаняване на около 6000-10000 руски войници в Южна Осетия за дълъг период от време (Путин сметна колко ще струва възстановяването около 10 000 000 000 рубли. Инвестиции които Ред арми ще брани).
кой опали главата на грузинския президент е по интересното за подобна идиощина?
Не случиха с човек САЩ в Грузия и те това си е! Бил учил в САЩ, и какво е учил санким, не е политика във всеки случай! Бедна им банката кадри!
Нищо следващият комуто се пада да е президент на Грузия ще знае!
Ще повторя, каквото писах под номер 43 за предишната статия. Акцията на Грузия не е празна работа, но ще има дългосрочен положителен ефект за нея. Не знам исторически на кого по право принадлежи Осетия но сходството на съдбата и с тази на Македония говори много! Едно обаче е сигурно, настъпило е време разделно. Грузия или ще си върне Осетия и Абхазия или ще се отърве от тях като пречки по пътя и на разграничаване от Русия и влизането и в НАТО и цивилизования свят!
Все едно, примерно област Кърджали да се обяви за автономна, Турция да почне да финансира и въоръжава местните и да почне чрез тях да прави провокации.И след намесата на силите за сигурност, турската армия да нахлуе и да започне да бомбандира пристанища Варна и Бургас, военни летища и заводи и т.н.т....
И пропагандата им да започне да вие, колко тъп бил българският президент или МП, че се намесил и как нанесъл смъртоносен удар по целостта на БГ........
Да разгледаме фактите:
- в Абхазия имаме 90% руско население
- досега имаше някакво крехко статукво
- Грузия напада с редовна армия
- унищожен е главния град на провинцията, артилерия и бомбардировачи са използвани срещу мирното население
- Русия нахлува в Абхазия
Това е положението на нещата. Сега да видим кой какво прави и как реагира.
Грузия: Предприема неочаквано военно настъпление. Използва редовна армия срещу мирно население. Бомбардировката и артилерийския обстрел срещу жилищни квартали, университети, болници и т.н. имат характер на етническо прочистване и по съвременните разбирания са военно престъпление.
Русия: абсолютно неадекватна реакция. Първо при максимално влошените отношения, те пропускат момента на атаката и показват пълна безпомощност в началото. Ръководството им показва неадекватно поведение, оставя на местния генерал да се оправя както може. Руската армия не е в състояние да предприеме бързи и адекватни мерки в случай на криза. Неточно и неефективно оръжие. Пълна липса на решителност.
САЩ: лицемерна и несправедлива позиция. В крайна сметка за унищожаването на техни две сгради направиха две войни. Тук имаме унищожен цял град. Буш е твърд с Путин и Медведев, какво е отношението му към Саакашвили?
ЕС: не че нещо зависи от Европа, но искането армиите да се оттеглят на началните си позиции, макар и най-миролюбиво и разумно, оставя без отговор въпроса "а какво правим с разрушения град и загиналите хора? Няма ли да бъде потърсена отговорност за военното престъпление?"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.