Ако някой ви каже, че има по-добро място за живеене от Канада - не му вярвайте. А ако някой ви каже, че има по-добро място за живеене в Канада от Едмънтън - също не му вярвайте. Всъщност по второто твърдение може да се спори в зависимост от индивидуалните претенции. Жителите на Едмънтън обаче смятат, че градът им е най-добре опазената канадска тайна. И имат достатъчно основания да го твърдят. Едва ли ще се намерят много доводи против столицата на провинция Албърта. Чисто статистически такива няма. Чисто емоционално - могат да се намерят. Трудно.
Когато чуе за Канада, независимо дали става въпрос за Мелбърн или Саскатуна, българинът първо пита “там не е ли студено”. Въпросът е основателен от гледна точка на тримесечната нашенска зима и мисълта за често заледените улици, кишата по тротоарите и студа в градския транспорт. За жителите на Канада и особено идващите от България отговорът на този въпрос е “студено е, но не се усеща”. Причината е много тривиална - контактите с външната среда са твърде редки, за да се усеща студ. Животът се движи в автомобил между дома, отопления градски гараж, офиса и магазина. В случаите, когато се налага да се използва градски транспорт, студът не е проблем, защото автобусите спазват желязно разписанието до минута. Може би въпросът за температурите в Едмънтън е по-актуален от останалите канадски градове, защото се намира над 53-ия паралел. И въпреки че е на същата географска ширина като Манчестър, времето е доста по-хладно от добрата стара Англия. Зимата е дълга, пролет почти няма, лятото трае около два месеца. Звучи много нетипично за българина, който явно предпочита да се пържи на 35 градуса три месеца през лятото. Но и не за живеещия в Канада българин, комуто студът не прави впечатление.Спокойствие и развлечения
За жителите на останалите три канадски мегаполиса Едмънтън е нещо от сорта на Плевен за софиянци. Но със своите близо 700 000 жители той идеално се вписва в категорията голям град за стандартите на континента.
Стандарт на живота
местните жители няма от какво да се оплакват. Провинцията Албърта е една от най-богатите в Канада и в Северна Америка заради огромните залежи на нефт и природен газ. По показателя производство и износ на природен газ е на второ място в света. Затова и канадците от Албърта и по-специално столицата Едмънтън се радват на изключително ниски цени на бензина от 51 канадски цента (около 70 стотинки) на литър. Едмънтън е известен с най-ниските разходи за живот в сравнение с останалите големи градове в Канада - данъци, цени и наеми на къщи и апартаменти, разходи за социални и здравни осигуровки и др. Месечният наем за апартамент е средно около 525 канадски долара (736 лева), а годишният наем на къща между четири и шест помещения е 10 хиляди канадски долара (14 хиляди лева). В Торонто например за същата къща ще се наложи да платите 15 000 долара, в Париж - 35 000 долара, а в Лондон - 61 000 долара.
Най-големия търговски център в света
- “Уест Едмънтън мол”, към който е изграден най-големият паркинг на планетата за 20 000 автомобила. Освен че е рай за купувачите, огромният магазин е и идеално място за почивка. Под покрива на мола освен 800 магазинчета и 110 заведения за хранене са събрани и няколко атракции от световна класа - най-големият закрит воден парк с басейн с изкуствени вълни, най-големият закрит увеселителен парк, ледена пързалка, 27 кинозали, езеро с подводници, хотел, игрище за миниголф и др. Практически “Уест Едмънтън мол” осигурява целогодишно развлечение - независимо дали посетителят иска да бъде заливан от вълни, да кара кънки или да играе хокей на лед. Търговският център е туристическа атракция и цел за множество туристи поради по-евтиния канадски долар. Средно 22 милиона души го посещават всяка година. Едмънтънци не могат да се оплачат и от липса на спортни атракции. Градът е луд по хокея след периода на Уейн Грецки-Великия, който донесе четири шампионски купи “Стенли” в Националната хокейна лига. Отърсилият се от култа към личността постсоциалистически гражданин може да се сблъска със същия феномен и в Едмънтън.
Грецки е навсякъде
- от статуя пред залата “Скайрич сентър” до булеварда с неговото име - “Уейн Грецки драйв”. Обикновено много преди началото на първенството отборът “Ойлърс” продава по 16 хиляди сезонни билета, а залата побира максимум 17 000 души.
Някои глоби за нарушение на закона Пиянство на публично място- 115 долара 1 канадски долар = 1.4 лева |
Ако някой ви каже, че има по-добро място за живеене от Канада - не му вярвайте. А ако някой ви каже, че има по-добро място за живеене в Канада от Едмънтън - също не му вярвайте. Всъщност по второто твърдение може да се спори в зависимост от индивидуалните претенции. Жителите на Едмънтън обаче смятат, че градът им е най-добре опазената канадска тайна. И имат достатъчно основания да го твърдят. Едва ли ще се намерят много доводи против столицата на провинция Албърта. Чисто статистически такива няма. Чисто емоционално - могат да се намерят. Трудно.
Когато чуе за Канада, независимо дали става въпрос за Мелбърн или Саскатуна, българинът първо пита “там не е ли студено”. Въпросът е основателен от гледна точка на тримесечната нашенска зима и мисълта за често заледените улици, кишата по тротоарите и студа в градския транспорт. За жителите на Канада и особено идващите от България отговорът на този въпрос е “студено е, но не се усеща”. Причината е много тривиална - контактите с външната среда са твърде редки, за да се усеща студ. Животът се движи в автомобил между дома, отопления градски гараж, офиса и магазина. В случаите, когато се налага да се използва градски транспорт, студът не е проблем, защото автобусите спазват желязно разписанието до минута.
1 коментар
оправете си статията моля мелбърн не е в канада....ужас