Петнадесет банки издават дебитни карти
Чрез няколко карти могат да се теглят пари от една сметка
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Желаещите да ползват банкови карти могат да ги закупят от петнадесет финансови институции в България. Това са: Банка ДСК, Биохим, Булбанк, БРИБАНК, Българска пощенска банка, BNP-Dresdnerbank, “Токуда кредит експрес”, ОББ, Общинска банка, Първа източна международна банка (ПИМБ), Първа инвестиционна банка (ПИБ), Райфайзенбанк, Хебросбанк, Централна кооперативна банка (ЦКБ) и Юнионбанк. Други три банки - Експресбанк, Нефтинвест и Демирбанк, предстои също да издават дебитни карти, каза Александър Матрозов, директор на националния картов оператор “Борика”. Към края на август банкоматите, от които могат да се теглят пари в брой, са 217. Устройствата (ПОС терминалите) за разплащане в търговски обекти са 452 на брой. Повече от половината от тях могат да приемат само международни карти, което е направено по изискване на търговеца, където е инсталирано съответното устройство. Тези терминали са инсталирани основно в хотелите и морските обекти.
Български банки започнаха да издават карти преди повече от четири години, но все още липсва разнообразие в предлаганите картови продукти, като те се изчерпват със следните: чиста дебитна карта; дебитна карта с овърдрафт; дебитна карта с левова сметка, чрез която могат да се теглят пари в чужбина, и кредитна карта. Въпреки това данните на “Борика” за броя на транзакциите от банкомат в рамките на един месец показват почти двукратно увеличение през последните месеци спрямо същия период преди година (виж таблицата).
Българските банки издават международни дебитни карти на организациите, “Виза (VISA) и “Юропей” (EUROPAY International). Международни кредитни карти “Юрокард/Мастеркард” (“Eurocard”/“Mastercard” ЕС/МС) на “Юропей” издават ОББ, ПИБ и Булбанк. Карта от типа CIRRUS/Maestro на “Юропей” издава ПИБ. Обикновено за ползването на карта в чужбина, нашите банки изискват сметка в чужда валута. Това важи за международните карти на “Виза” и “Юропей”. За местните карти на тези организации се изискват само левови сметки, но с тези карти не могат да се теглят пари в чужбина. Изискването на валутна сметка за карти, които могат да се използват навън, не важи за продукта на ПИБ. “Кредитните и дебитните карти на ПИБ могат да се издават и срещу левова сметка”, каза Славка Вълкова, директор “Картови плащания” в ПИБ. Това означава, че левовата дебитна карта на ПИБ, която се използва у нас, може да се използва навсякъде по света за теглене на пари в брой от банкомати (АТМ устройства) и плащане от терминали (ПОС устройства) с логото Maestro. Въпреки че картата е издадена срещу левова сметка, теглените пари в чужбина са във валутата на съответната страна.
Вторият тип карти, с които могат да се теглят пари в чужбина, са кредитните карти на VISA и дебитните карти VISA Electron. Те се издават от Булбанк. От началото на септември VISA Electron издава и ОББ. Банката ще предлага кредитните карти на VISA от октомври.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.