Речник на климатичните термини
Или какво се крие зад непознатите думи, с които Брюксел говори за новия "Европейски зелен пакт"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В основата на предложения от Европейската комисия Зелен пакт стои желанието да се изпълнят задълженията за намаления на емисиите на парникови газове. Тъй като част от термините, като например таксономия или негативни емисии, звучат странно и експертно, подготвихме кратък речник на непознатите думи.
Парижко споразумение – споразумение на 197 държави (187 са го ратифицирали към момента), с което подписалите го през декември 2015 г. се ангажират да положат всички усилия, за да ограничат нарастването на глобалните температури до 2 градуса по Целзий спрямо тяхното прединдустриално равнище. Тъй като глобалните температури са вече по-високи с един градус, реално целта е те да не нараснат с още един градус. Всяка страна има свой национален план, в което е заложила определено ниво за намаляване на парниковите емисии, но споразумението не предвижда контролен механизъм за нивото на амбициите, нито пък наказания за неизпълнение. Затова и цели от Парижкото споразумение към 2030 г. са двойно по-ниски от необходимото за ограничаването на глобалните температури.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Обикновено зад мазните думи има тесла. Не вярвам този път да е по-различно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.