Част от Амазонската джунгла вече не преработва въглеродния диоксид
В резултат на обезлесяването около 20% от най-голямата екваториална гора в света произвежда много по-малко кислород


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Едно от популярните имена, с което наричат огромната джунгла по поречието на южноамериканската река Амазонка, е "белият дроб на Земята". В обозримо бъдеще обаче най-голямата екваториална горда в света може и да престане да изпълнява ефективно тази своя функция.
Според дългогодишно изследване на бразилския Национален институт по космически изследвания (INPE), посветено на парниковите газове, около 20% от територията в района на Амазония вече се е превърнал в нетен източник на въглероден диоксид. И основната причина за това е обезлесяването.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Нетният ефект на горите е по принцип незначителен, тъй като през нощта и при гниене отделят почти толкова СО2, колкото преработват. Всъщност кислородът във въздуха се дължи най-вече на фитопланктона в океаните. Ако изсечем всички гори по света, пак ще остане кислород за милиони години напред.
Пак ми става интересно как се достига до някакви апокалиптични предсказания сега, но не и в предходни години, когато положението с обезлесяването (в Амазония) или пожарите (в Австралия) е било много по-тежко.
Същото гледах и аз - кислорода произведен от Амазония се потребява от жевотните в нея. Не се "изнася" по света....
С други думи - проблемът на Амазония е локален...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.